Jesteś zobowiązany posiadać kasę fiskalną? Sprawdź jakie zmiany są projektowane.
Kasy fiskalne od swoich początków do chwili obecnej ulegały licznym przekształceniom. Obecnie w użytkowaniu znajdują się 3 rodzaje kas fiskalnych: kasy on-line, kasy z zapisem elektronicznym i kasy z zapisem papierowym. Informatyzacja wszystkich obszarów w działalności gospodarczej nie omija również kas. Od niedawna zostały wprowadzone kasy on-line, a już się mówi o kasach wirtualnych.
Kasy z zapisem elektronicznym i papierowym powoli są wycofywane z użycia. Te z zapisem elektronicznym mają być dostępne na rynku do 31 grudnia 2022 r. Natomiast kasy z zapisem papierowym były dostępne do 31 sierpnia 2019 r. Oczywiście można z nich w dalszym ciągu korzystać, aż do momentu zapełnienia pamięci fiskalnej.
Prace nad wprowadzeniem kas on-line trwały dość długo. Ten rodzaj kas działa na zasadzie ciągłego przesyłania w czasie rzeczywistym danych do systemu zwanego Centralnym Repozytorium Kas (CRK), który jest nadzorowany przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. W CRK gromadzone są wszystkie dane o każdym zdarzeniu odnotowanym na kasie fiskalnej. Paragony fiskalne mogą być wydawane kupującemu w formie papierowej lub elektronicznej. Obowiązek posiadania kas fiskalnych on-line jest wprowadzany stopniowo od 2020 roku. Jakie branże i od kiedy muszą stosować tego typu kasy można przeczytać tutaj.
Tego typu kasy są na razie w fazie projektu. Z założenia kasy wirtualne mają postać oprogramowania w postaci aplikacji mobilnej i będą mogły być obsługiwane przez urządzenia elektroniczne takie jak smartfony czy tablety. Z założenia dostęp do użytkowania tego rodzaju kas musi być otwarty dla szerokiego grona odbiorców, oparty o publicznie dostępną specyfikację wymagań. W przypadku tych kas tak samo jak przy kasach on-line będzie następował przesył danych w czasie rzeczywistym do CRK.
Projekt rozporządzenia nie zakłada odejścia od paragonów papierowych. To nabywca będzie decydował czy chce paragon tradycyjny, czy w postaci elektronicznej. Jak z tego wynika nie będzie możliwe użytkowanie kasy wirtualnej bez połączenia z drukarką fiskalną.
Nie ma na razie terminu wejścia w życie przepisów. Niewątpliwie na tym etapie największe zainteresowanie będzie leżało po stronie wspomnianych zakresów działalności gospodarczej.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!