Zastanawiasz się, czy firmy zagraniczne mają obowiązek dokonać rejestracji do podatku VAT na terytorium Polski? W dzisiejszym artykule napiszemy kilka słów na ten temat.
Temat rejestracji do podatku VAT firmy zagranicznej można analizować co najmniej z dwóch perspektyw. Może wystąpić sytuacja, kiedy to firma prowadzi działalność na terytorium Polski lub kiedy nie posiada żadnego oddziału, zakładu, stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium naszego kraju. W dzisiejszej publikacji przeanalizujemy kiedy i w jaki sposób firma zagraniczna powinna się zarejestrować do VAT w Polsce.
Najczęściej piszemy o tym, w jaki sposób przedsiębiorca z Polski może dokonywać transakcji z podmiotami zagranicznymi. Temat transakcji zagranicznych jest niezwykle ważny, ponieważ pozwala na poszerzenie rynków zbytu i rozwój firmy. Działa to w dwie strony, tak jak polski przedsiębiorca dąży do wejścia na rynki zagraniczne, tak samo firmy zagraniczne chcą zaistnieć na polskim rynku. Na temat zasad uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Polski została nawet wydana ustawa, w której uregulowano zasady podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w Polsce.
Pod pojęciem osoby zagranicznej kryje się: |
---|
Osoba fizyczna nieposiadająca obywatelstwa polskiego
|
Osoba prawna z siedzibą za granicą
|
Jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną posiadająca zdolność prawną, której siedziba znajduje się za granicą
|
Firmy zagraniczne z państw członkowskich należących do Unii Europejskiej mogą rozpoczynać prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce na takich samych zasadach, jak polscy obywatele. Natomiast firmy z państw spoza UE muszą jeszcze dodatkowo spełnić szereg warunków, które zostały wymienione w ustawie. Nas jednak najbardziej będzie interesowała możliwość rejestracji do podatku VAT, nie tylko w sytuacji kiedy firma zagraniczna posiada oddział w Polsce.
W praktyce może wystąpić sporo różnego rodzaju zdarzeń gospodarczych, które wymuszają obowiązek rejestracji. Nas będą interesowały te przypadki, w których firma zagraniczna nie posiada siedziby czy stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
Rejestracja firmy zagranicznej do VAT w Polsce: |
---|
Dokonanie importu towarów z odprawą na terytorium Polski
|
Eksport towarów z terytorium Polski poza UE
|
Posiadanie magazynu typu call off-stock
|
Dokonanie wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO), które w momencie wysyłki lub transportu znajdują się na terytorium Polski
|
Świadczenie usług, których miejscem opodatkowania jest Polska
|
Wysyłka towarów z magazynu z Polski
|
Pamiętajmy, że w 2021 roku został wprowadzony pakiet VAT e-commerce, który wprowadził nowe rozwiązania w zakresie rozliczania dostawy towarów w ramach WSTO czy świadczenia m.in. usług telekomunikacyjnych, nadawczych i internetowych. Jeżeli przedsiębiorca, także zagraniczny, nie skorzysta z uproszczonej procedury OSS, to będzie miał obowiązek rejestracji do podatku VAT w kraju konsumenta. Nawet w sytuacji, gdy będzie zarejestrowany do OSS, a towary będą wysyłane z innego kraju niż kraj rejestracji, to również powstanie obowiązek zgłoszenia do VAT w kraju, gdzie zlokalizowane są magazyny. Tak się np. dzieje w przypadku korzystania z modułu FBA przy sprzedaży przez platformę Amazon.
Rejestracji do podatku VAT w Polsce dokonuje się na formularzu VAT-R, bez względu na to czy dokonuje tego podmiot krajowy czy zagraniczny.
Najczęściej podmiot zagraniczny, który rejestruje się do podatku VAT w Polsce musi również być zarejestrowanym podatnikiem VAT-UE. Rejestracji należy dokonać przed pierwszą sprzedażą towaru lub usługi opodatkowanej w VAT. Firma zagraniczna musi do rejestracji przygotować nieco więcej dokumentów.
Dokumenty wymagane na etapie rejestracji do podatku VAT: |
---|
Złożenie zgłoszenia identyfikacyjnego o nadanie numeru NIP na formularzu NIP-2
|
Dokument potwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej w kraju siedziby podmiotu – odpis z właściwego rejestru
|
Potwierdzenie rejestracji do podatku VAT w kraju siedziby firmy
|
Rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej w Polsce
|
Wszystkie dokumenty powinny być przetłumaczone na język polski
|
Po złożeniu dokumentów przeprowadzona zostanie weryfikacja danych. Proces rejestracji do podatku VAT w Polsce może potrwać około 4 tygodni. Jeżeli podmiot zagraniczny po zarejestrowaniu ubiegałby się o zwrot podatku VAT, to musi pamiętać, że w takim przypadku taki zwrot jest możliwy jedynie na rachunek bankowy w banku, którego siedziba jest w Polsce.
Rejestracja do podatku VAT podmiotów zagranicznych jest jak najbardziej możliwa, tylko firma zagraniczna musi dopełnić określonych formalności składając wymagane dokumenty. Na każdym etapie rejestracji urząd może poprosić o wyjaśnienia czy dodatkowe dokumenty, dlatego żeby nie wydłużać całego procesu należy podać poprawne dane kontaktowe, takie jak numer telefonu czy adres e-mail. Jak już firma zagraniczna otrzyma potwierdzenie rejestracji do VAT i VAT-UE musi pamiętać o składaniu miesięcznych rozliczeń JPK_VAT i informacji podsumowującej VAT-UE, wszystko w terminie do 25 dnia następnego miesiąca. Po zarejestrowaniu do podatku VAT w Polsce podmiot zagraniczny ma takie same prawa i obowiązki jak podmiot krajowy.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!
Dzień dobry.
Natrafiłam na Państwa artykuł szukając odpowiedzi na temat właśnie kontrahenta z zagranicy posiadającego polski NIP i zarejestrowanego w wykazie podatników VAT.
Czy kontrahentowi z zagranicy który podał polski NIP wystawiam fakturę z naliczonym VAT? Czy w takiej sytuacji robię VAT-UE? Przyznam się szczerze że się gubię. Wiem, że firma ma siedzibę za granicą co w VAT jest podane.