|
|
5 minut czytania

Kiedy może mieć miejsce wykreślenie podatnika z VAT-UE

Zdarzają się sytuacje, że mimo wcześniejszej rejestracji do transakcji unijnych oraz realizacji wewnątrzwspólnotowych obrotów, urząd może podjąć decyzję o wykreśleniu przedsiębiorcy z VAT-UE. Sprawdź w jakich konkretnie przypadkach może tego dokonać!

wykreślenie z rejestru VAT-UE

Przez naszą nieuwagę bądź nieświadomość może przydarzyć nam się wykreślenie z rejestru VAT-UE. Zdarzają się takie sytuacje, że mimo wcześniejszej rejestracji do transakcji unijnych oraz realizacji wewnątrzwspólnotowych obrotów, urząd może podjąć decyzję o wykreśleniu przedsiębiorcy z VAT-UE. Sprawdź w jakich konkretnie przypadkach może tego dokonać!

Wykreślenie podatnika z VAT-UE

1) Wykreślenie w przypadku braku składania przez czynnych podatników deklaracji VAT-7/VAT-7K

Na podstawie art. 96 ust. 9a pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (ustawa o VAT), podatnik, który pomimo obowiązku, przez 6 miesięcy bądź 2 kwartały nie złoży deklaracji VAT-7/VAT-7K zostanie wykreślony z VAT, jak i również z VAT-UE.

Przykład 1.

Przedsiębiorca, rozliczający się w trybie miesięcznym, wyjechał za granicę na 6 miesięcy. Nie dopełnił obowiązku zgłoszenia zawieszenia działalności na ten okres do Centralnej Ewidencji i Informacji o działalności gospodarczej. Nie były wykazywane transakcje opodatkowane oraz nie były składane deklaracje VAT-7/VAT-7K. Konsekwencją jest wykreślenie podatnika z VAT oraz z VAT-UE.

2) Wykreślenie w przypadku składania przez czynnych podatników deklaracji zerowych VAT-7/VAT-7K

Zgodnie z art. 97 ust. 15 ustawy o VAT, podatnik, który przez 3 miesiące bądź 1 kwartał będzie składał deklaracje zerowe VAT-7/VAT-7K, zostanie wykreślony z rejestru VAT-UE.

Przykład 2.

Przedsiębiorca przez 3 miesiące przebywał w szpitalu. Nie wykazywał transakcji opodatkowanych, jednak dopełnił obowiązku składania zerowych deklaracji VAT-7/VAT-7K. W zaistniałej sytuacji, przedsiębiorca zostanie wykreślony z VAT-UE. Aby stać się ponownie podatnikiem VAT-UE, konieczna jest powtórna rejestracja na formularzu VAT-R.

▲ wróć na początek

3) Wykreślenie w przypadku braku składania przez podatników VAT czynnych oraz podatników zwolnionych, deklaracji VAT-UE

Art. 97 ust. 15a ustawy o VAT wskazuje, że podatnik, który pomimo ciążącego na nim obowiązku, przez 3 miesiące nie składał informacji podsumowującej VAT-UE, zostanie wykreślony z VAT-UE. Jeśli deklaracje VAT-7/7K/8/9M były składane terminowo i wykazywane były na nich transakcje, które powinny być ujęte także na VAT-UE, ale podatnik nie dopełnił obowiązku składania informacji podsumowujących, zostanie on wykreślony z VAT-UE.

Przykład 3.

Przedsiębiorca dokonywał wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, lecz przez nieuwagę przez 3 miesiące nie składał informacji podsumowującej. W tej sytuacji z powodu niedopełnienia obowiązku składania informacji podsumowującej przedsiębiorca zostanie wykreślony z rejestru podatników unijnych. Należy w najszybszym możliwym terminie złożyć brakujące informacje podsumowujące oraz ponownie zarejestrować się do VAT unijnego.

Sprawdź: jakie są konsekwencje braku rejestracji do VAT-UE przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu usług.

WAŻNE!

Naczelnik urzędu skarbowego nie ma obowiązku powiadomienia przedsiębiorcy o wykreśleniu go z rejestru jako podatnika VAT, natomiast przedsiębiorca zostanie poinformowany w przypadku wykreślenia z rejestru VAT-UE.

Na stronie Ministerstwa Finansów, możemy sprawdzić czy jesteśmy czynnymi podatnikami VAT, natomiast czy posiadamy status podatnika VAT-UE sprawdzimy w bazie VIES

Co jeśli zostaniemy wykreśleni z VAT-UE?

Jeżeli przedsiębiorca zamierza dokonywać transakcji unijnych, powinien dokonać ponownej rejestracji na formularzu VAT-R (wyjątkiem jest wykreślenie z powodu niedopełnienia obowiązku składania deklaracji VAT przez czynnego podatnika, gdzie aby stać się ponownie podatnikiem unijnym, przedsiębiorca powinien udowodnić że prowadzi opodatkowaną działalność gospodarczą oraz złożyć brakujące deklaracje). Przepisy nie określają przewidzianego okresu, na ponowną rejestrację.

▲ wróć na początek

Dowiedz się kim jest podatnik unijny oraz kiedy obowiązuje rejestracja do podatku unijnego.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003