Współczynnik proporcji w VAT – kiedy go nie ustalimy? Przeczytaj artykuł jeżeli jesteś czynnym podatnikiem VAT.
Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na bycie podatnikami VAT muszą posiadać bardzo obszerną wiedzę na temat tego podatku. Zagadnień, z którymi należy się zapoznać jest sporo i często nie są to proste tematy. Jednym z nich jest ustalanie współczynnika proporcji w podatku VAT, ale najpierw króciutko – kiedy się go stosuje?
Jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą i dokonuje czynności zarówno opodatkowanych jak i zwolnionych to bardzo często jest zmuszony do stosowania współczynnika proporcji w VAT. W jaki sposób ustalić współczynnik proporcji zostało szczegółowo opisane w artykule, zachęcamy do lektury. Mogą jednak wystąpić sytuacje, w których będzie problem z obliczeniem takiego współczynnika.
Może się tak zdarzyć, że przedsiębiorca w niektórych sytuacjach nie będzie w stanie sam wyliczyć współczynnika proporcji, ma to miejsce w następujących sytuacjach:
W takich sytuacjach przedsiębiorca składa wniosek do naczelnika urzędu skarbowego o uzgodnienie szacunkowej proporcji sprzedaży. Wzór wniosku o ustalenie proporcji można pobrać ze strony Biznes.gov.pl. W takim piśmie przedsiębiorca przedstawia kwoty sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej na podstawie prognoz i wylicza współczynnik proporcji.
Wniosek należy złożyć albo na początku roku podatkowego, albo przed rozpoczęciem sprzedaży mieszanej.
We wniosku skierowanym do naczelnika urzędu skarbowego przedsiębiorca wpisuje prognozy kwot obejmujących sprzedaż opodatkowaną i sprzedaż zwolnioną i wyliczany proponowany wskaźnik proporcji. W składanym dokumencie nie ma zbyt wielu szczegółowych informacji na temat wyliczonego wskaźnika. Wniosek składa się do naczelnika urzędu skarbowego z prośba o akceptację. Jeżeli ustalona proporcja będzie budziła zastrzeżenia naczelnik urzędu może zaproponować przedsiębiorcy inny współczynnik lub wraz z przedsiębiorcą ustalić wskaźnik proporcji.
Przykład 1
Pani Ania w 2021 roku rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej. W CEIDG została zgłoszona działalność gospodarcza związana ze świadczeniem usług w zakresie doradztwa, które muszą być opodatkowane w VAT i usług ubezpieczeniowych, które korzystają ze zwolnienia z VAT. W takim przypadku pani Ania musi wystąpić z wnioskiem do naczelnika us o zaakceptowanie współczynnika proporcji w VAT.
Przykład 2
Pan Andrzej czynny podatnik VAT prowadzi firmę transportową. W trakcie roku rozpoczął również wykonywanie usług ubezpieczeniowych, które korzystają ze zwolnienia z podatku VAT. W takim przypadku pan Andrzej powinien zwrócić się z wnioskiem do naczelnika urzędu skarbowego o zaakceptowanie współczynnika proporcji w VAT.
Przepisy nie precyzują, w jakim terminie należy skierować wniosek do naczelnika us, ale aby dochować należytej staranności należałoby to zrobić przed pierwszym rozliczeniem faktury zakupowej, która powinna zostać rozliczona z uwzględnieniem współczynnika.
Podsumowując należy podkreślić, że ważne jest żeby przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą, jako czynny podatnik VAT i dokonuje sprzedaży opodatkowanej jak i zwolnionej zapamiętał, w jakich przypadkach nie może sam zdecydować o wysokości współczynnika proporcji w VAT, którym będzie rozliczał podatek naliczony od faktur zakupowych.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.