Dokonujesz transakcji w ramach WDT? Sprawdź kiedy transakcja nie jest uznawana za WDT.
Transakcje międzynarodowe w ramach Unii Europejskiej czy też poza nią wpisały się na stałe do prowadzonej działalności gospodarczej. Rozwój handlu internetowego nie zna granic, dosłownie i w przenośni. Dlatego warto znać zasady przeprowadzania transakcji zagranicznych bo nigdy nie wiadomo kiedy będziemy potrzebowali je wykorzystać w prowadzonej działalności gospodarczej.
Wewnątrzwspólnotowa Dostawa Towarów (WDT) jest to transakcja dokonywana w ramach UE pomiędzy:
Jeżeli nie zostaną spełnione wyżej wymienione warunki to transakcji nie można uznać za WDT.
Przykład
Przedsiębiorca z Polski, który korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT (art. 113 ust. 1 i 9) chciałby dokonać dostawy towarów na rzecz przedsiębiorcy z Niemiec. Niestety w takim przypadku nie będzie mógł przeprowadzić transakcji WDT, ponieważ nie spełnia warunków,nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT.
Dodatkowo przedsiębiorcy muszą spełniać jeszcze warunki:
W przepisach ustawy o podatku VAT (art. 13 ust. 4) zostały zapisane pewne wyjątki kiedy dostawa towarów nie może zostać uznana za WDT:
Po ustaniu okoliczności wymienionych w pkt od 1 do 9 transakcję uznaje się za WDT.
Za transakcję WDT nie można również uznać:
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!