|
|
3 minut czytania

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w OSS?

Dokonujesz transakcji w procedurze OSS? Sprawdź, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w OSS.

obowiązek podatkowy w oss

Przy omawianiu problematyki związanej z transakcjami na rzecz konsumentów w innych krajach Unii Europejskiej pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Na łamach naszych publikacji niejednokrotnie do nich nawiązywaliśmy. W dzisiejszym artykule będziemy opisywać, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w OSS.

Co to jest obowiązek podatkowy w VAT?

Obowiązek podatkowy jest to określenie momentu, w którym przedsiębiorca powinien wykazać w ewidencjach sprzedaży VAT kwoty dotyczące przeprowadzanych transakcji. Szczegółowo na ten temat wypowiedział się ustawodawca w przepisach podatkowych, konkretnie w ustawie o podatku VAT.

Należy jednak jeszcze w tym miejscu dodać, że kluczowe dla prawidłowego rozpoznania momentu powstania obowiązku podatkowego będzie zdefiniowanie miejsca dostawy towarów. Ta kwestia również została opisana w ustawie o podatku VAT. Sprawdźmy w takim razie, jak to jest z obowiązkiem podatkowym w OSS.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w OSS?

Na ten temat wypowiedział się Minister Finansów w objaśnieniach podatkowych dotyczących VAT e-commerce.

Zgodnie z tymi zapisami, ale również w oparciu o przepisy podatkowe, obowiązek podatkowy ustala się w oparciu o przepisy, jakie obowiązują w państwie członkowskim UE, w którym zostało określone miejsce dostawy towarów. Moment powstania obowiązku podatkowego dostawa towarów w ramach WSTO, dla której miejscem opodatkowania jest Polska będzie określany w oparciu o przepisy polskiej ustawy o podatku VAT.

Jeżeli miejscem opodatkowania dostawy towarów dokonanej w ramach WSTO jest inne państwo członkowskie, to moment powstania obowiązku podatkowego należy ustalić zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym państwie.

Tak również zostało to zapisane w polskiej ustawy o VAT, w której jako miejsce dostawy towarów przy wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość zostało wskazane miejsce, w którym towary znajdują się w momencie zakończenia wysyłki lub transportu do nabywcy, a więc kraj konsumenta (art. 22 ust. 1a ustawy o VAT).

Przykład

Jeżeli miejscem opodatkowania dostawy towarów dokonanej w ramach WSTO są Niemcy, to również określenie momentu powstania obowiązku podatkowego powinno się odbyć w oparciu o przepisy dotyczące podatku VAT w Niemczech. A więc przedsiębiorca, który wysyła towary dla konsumenta w Niemczech powinien taką dostawę opodatkować stawką VAT tam obowiązującą i wykazać w okresie rozliczeniowym zgodnie z przepisami tam obowiązującymi.

Otrzymana zaliczka również będzie opodatkowana w VAT. Obowiązek podatkowy w przypadku otrzymania zaliczki powstaje tylko wtedy, gdy zaliczka jest związana z przyszłą, konkretną i ściśle określoną transakcją, na której poczet została uiszczona. Zaliczka powinna być opodatkowana na takich samych zasadach co transakcja zasadnicza, której dotyczy.

Podsumowanie

W świetle powyższych ustaleń można stwierdzić, że w polskich przepisach podatkowych nie ma wskazanego momentu powstania obowiązku podatkowego w OSS.

Należy w tym miejscu wskazać, że obowiązek podatkowy w Polsce w VAT na zasadach ogólnych powstaje w dacie dostawy, przeniesienia prawa do rozporządzania towarem, jak właściciel lub w dacie płatności, w zależności od tego, która z tych dwóch dat będzie pierwsza.

Pamiętajmy jednak, że od tej generalnej zasady istnieje szereg wyjątków. Nie inaczej może być w innym kraju UE. Dlatego nie ma możliwości jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w OSS, z uwagi na zbyt dużą ilość zmiennych, jakie powinny być uwzględnione przy takiej ocenie.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobisty księgowy
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie