Prawa autorskie to wszelkiego rodzaju prawa własności intelektualnej, którymi rozporządza ich właściciel. Przedmiotami praw autorskich są utwory wyrażone słowem, symbolem, znakiem graficznym, programem komputerowym, wytworem plastycznym, architektonicznym, fotograficznym, muzycznym, artystycznym. Dla przychodów z takich praw ustawodawca przewidział możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów, ale pod pewnymi warunkami.
- 1. 50% koszty uzyskania przychodów w ustawie o podatku dochodowym
- 2. Rodzaje działalności objęte prawami autorskimi
- 3. Programista i grafik komputerowy w świetle ustawy PIT
- 4. Limity kosztów uzyskania przychodów
- 5. 50% koszty uzyskania przychodu – podsumowanie
50% koszty uzyskania przychodów – omówione zagadnienia:
50% koszty uzyskania w ustawie o podatku dochodowym
Autorzy i twórcy szeroko rozumianej własności intelektualnej mogą skorzystać z 50% kosztów. Twórcy mogą być związani umową o pracę, umową zlecenie, umową o dzieło. Forma nawiązania współpracy nie ogranicza możliwości skorzystania z podwyższonych kosztów. Istotne jest, aby dzieło powstało i spełniało warunki zapisane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 22 ust. 9 pkt 1-3).
50% koszty uzyskania przychodów można zastosować w sytuacji:
- odpłatnego przeniesienia praw własności,
- odpłatnego przeniesienia prawa stosowania własności w formie umowy licencyjnej w pierwszym roku jej trwania,
- otrzymania wynagrodzenie za wytworzenie własności intelektualnej.
Rodzaje działalności objęte prawami autorskimi
Oto niektóre formy działalności wytwórczej (art. 22 ust. 9b):
- architektura wnętrz, krajobrazu, literatura piękna, muzyka, sztuki plastyczne, programy komputerowe, scenografia, kostiumologia,
- działalność naukowo-dydaktyczna oraz badawczo-rozwojowa,
- artystyczna: aktorska, estradowa, reżyseria teatralna i estradowa, sztuka taneczna i cyrkowa,
- scenarzyści, montażyści kaskaderzy, operatorzy obrazu i dźwięku.
W przepisach w oryginalnym ich zapisie enumeratywnie wymieniono typy działalności, aby między innymi ograniczyć wykorzystywanie tego przywileju przez osoby nieuprawnione – jest to katalog zamknięty.
▲ wróć na początekProgramista i grafik komputerowy w świetle ustawy PIT
W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych po zmianie z 2018 roku jeżeli chodzi o branżę informatyczną w katalogu zawodów wymieniono: programy komputerowe i gry komputerowe. Zapis ten wprowadził wiele niejasności dla firm, które zatrudniają szerokie rzesze informatyków. Szczególnie popularne profesje to: programista i grafik komputerowy. Te dwa zawody bardzo często albo prawie zawsze współtworzą program komputerowy czy też gry komputerowe. Stąd też na tym polu powstało wiele kontrowersji. Nic więc dziwnego, że spowodowało to “wysyp” zapytań o wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych. Stąd też trudno jednoznacznie wskazać czy w konkretnej sprawie przysługują czy też nie 50% koszty uzyskania przychodów.
Przykładowe interpretacje podatkowe:
- Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0113-KDIPT3.4011.311.2019.1.PP z dnia 23.07.2019 r.,
- Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0113-KDIPT3.4011.238.2019.2.JR z dnia 28.06.2019 r.,
- Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0112-KDIL3-3.4011.123.2019.2.AM z dnia 11.06.2019 r.
Problematyka poruszana w interpretacjach dotyczy między innymi formy dokumentowania czynności informatycznych i ich charakteru. Te dwa elementy są najczęstszym przedmiotem sporu z fiskusem.
Limity kosztów uzyskania przychodów
W ustawie nie zabrakło również ograniczenia kwotowego dla 50% kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z przepisem kwota ta nie może przekroczyć górnej granicy pierwszego przedziału skali podatkowej, a więc kwoty 85.528 zł. Limit ten zwiększył się dwukrotnie od 2018 roku. Ważne jest aby zawierając kilka umów pamiętać, że wspomniana kwota to łączne koszty uzyskania przychodów obowiązujące dla wszystkich umów (umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło) w danym roku podatkowym. Jeżeli kwota zryczałtowanych kosztów przekroczy 85.528 zł należy złożyć oświadczenie do pracodawcy lub zleceniodawcy o zaprzestanie naliczania 50% kosztów.
Podsumowanie
Stosując 50% koszty uzyskania przychodów do praw autorskich należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:
- prowadzenie działalności z ustawowego katalogu,
- odpłatne przeniesienie prawa własności intelektualnej, również w formie umowy licencyjnej w pierwszym roku trwania licencji, wytwarzanie praw za wynagrodzeniem,
- stosowne zapisy w umowach o pracę, w umowach zlecenie, w umowach o dzieło, właściwe ich dokumentowanie,
- przy umowie o pracę właściwe wyodrębnienie czasu pracy, należnego wynagrodzenia, aby pozostawało w ścisłym związku z tworzonym prawem własności,
- wytwarzany utwór powinien mieścić się w definicji praw autorskich zapisanej w Ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.