Dokonujesz transakcji wewnątrzunijnych? Sprawdź, kiedy transakcja WDT spełnia warunki ustawowe.
Wewnątrzwspólnotowa Dostawa Towarów (WDT) jest to wywóz towarów z terytorium Polski na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium Polski. Dla dostawcy będzie to transakcja WDT natomiast po stronie nabywcy będzie to transakcja WNT, czyli Wewnątrzwspólnotowe Nabycie Towarów. Istnieje kilka podstawowych zasad, które muszą zostać spełnione, aby transakcja została uznana za WDT.
W ustawie o podatku od towarów i usług zapisane zostały warunki, których spełnienie pozwala na rozpoznanie transakcji WDT, a należą do nich:
Za transakcję WDT uważa się również przemieszczanie towarów własnych przedsiębiorcy z terytorium Polski na terytorium innego kraju UE jeżeli te towary są wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej.
Zastosowanie stawki 0% możliwe jest pod warunkiem spełnienia ustawowych obowiązków, do których należą:
Przepisy nie precyzują dokładnie, w jakiej formie strony powinny podawać numer VAT-UE. W takiej sytuacji należy rozumieć, że może to być dowolna forma uzgodniona przez strony transakcji. Numer VAT-UE może zostać wpisany np. do umowy ramowej lub podawany każdorazowo w składanym zamówienia, czy w prowadzonej korespondencji.
Od lipca 2020 roku ustawodawca doprecyzował w przepisach, że informacja podsumowująca musi zawierać prawidłowe dane, m.in. nabywcy, numer VAT-UE, wartość transakcji.
Bardzo ważną, wręcz kluczową kwestią, jest posiadanie przez dostawcę dokumentów potwierdzających dokonanie wywozu towarów z terytorium Polski na terytorium innego kraju UE. Zgodnie z ustawą o podatku VAT będą do nich należały:
Mogą to być również dokumenty określone w rozporządzeniu wykonawczym Rady (UE) 2018/1912). W takim przypadku przedsiębiorca powinien posiadać:
Dokumenty powinny zostać wydane przez dwie różne strony, które są niezależne od siebie, i nie mogą być ze sobą sprzeczne.
Może się tak zdarzyć, że towary są wysyłane lub transportowane przez nabywcę. W takim przypadku dostawca musi być w posiadaniu pisemnego oświadczenia nabywcy, z którego to będzie jednoznacznie wynikać oraz musi być wskazany kraj UE, do którego trafią towary.
Podsumowując, należy podkreślić, że od lipca 2020 r. ustawodawca stał się mniej przychylny i wyrozumiały dla przedsiębiorców w kontekście dokonywania transakcji WDT. Implementacja przepisów unijnych do ustawy o podatku VAT w obecnym układzie zobowiązuje przedsiębiorców do skrupulatnego gromadzenia wymaganych dokumentów, aby nie zostali oni pozbawieni prawa do zastosowania 0% stawki podatku VAT. Dlatego to w interesie przedsiębiorcy leży sprawdzenie poprawności podanych informacji przez kontrahenta z wykorzystanie dostępnych narzędzi i aplikacji internetowych. Pomoże to dostawcy poprawnie zweryfikować nabywcę i uniknąć przykrych konsekwencji.
Sprawdź, kiedy nie uznajemy transakcji za WDT
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Kiedy można uznać transakcję za WDT - wewnątrzwspólnotową dostawę towarów?
Kiedy można zastosować stawkę 0% VAT?
Jakie dokumenty potwierdzają wywóz towarów z Polski?