Czynny podatnik VAT powinien zwracać szczególną uwagę na właściwe ewidencjonowanie podatku od towarów i usług. W przypadku naliczonego VAT istotną rolę odgrywa nie tylko jego odliczenie w odpowiednim okresie rozliczeniowym, ale także poprawne skorygowanie tego odliczenia w przypadku uzyskania faktury korygującej zakup. Faktura korygująca, co z nią zrobić? Kiedy należy ująć ten dokument w podatku od towarów i usług? Sprawdź w najnowszym artykule.
- 1. Faktura korygująca zakup in minus w rejestrze i deklaracji VAT
- 2. Faktura korygująca zakup in plus w rejestrze i deklaracji VAT
Faktura korygująca a VAT – omówione zagadnienia:
Faktura korygująca zakup in minus w rejestrze i deklaracji VAT
Zgodnie z art. 86 ust. 19a ustawy o VAT, w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzyma fakturę korygującą zmniejszającą kwotę podatku do odliczenia, ma on obowiązek zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę fakturę otrzymał.
Co ważne, w tym przypadku nie obowiązują dwa kolejne okresy rozliczeniowe po miesiącu otrzymania tego dokumentu, jak to jest w przypadku tradycyjnej faktury dokumentującej zakup. Korekta in minus zawsze powinna być ujęta w okresie, w którym nabywca ją otrzymał. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy przedsiębiorca nie odliczył jeszcze podatku od faktury pierwotnej, której dotyczy dana korekta. W takim wypadku powinien on ująć oba dokumenty w jednym okresie rozliczeniowym (nawet jeśli wiązałoby się to z wykazaniem zmniejszenia kwoty podatku w innym okresie niż okres otrzymania faktury korygującej in minus).
Wskazówka!
Więcej na temat terminów odliczania naliczonego podatku od towarów i usług przeczytasz tutaj.Faktura korygująca zakup in plus w rejestrze i deklaracji VAT
Ww. fragment ustawy o VAT odnosi się tylko do faktur korygujących, które zmniejszają kwotę podatku do odliczenia. Co więcej, w przepisach podatkowych nie znajdziemy zapisu wskazującego, jak należy postąpić, jeśli podatnik otrzyma fakturę korygującą in plus, czyli zwiększającą kwotę podatku do odliczenia. Rozwiązaniem wypracowanym w orzecznictwie w tym zakresie jest stosowanie tradycyjnych zasad odliczania VAT naliczonego. W związku z powyższym podatnik ma trzy okresy na uwzględnienie takiej korekty, licząc od miesiąca/kwartału, w którym otrzymał on fakturę korygującą in plus.