Prowadzisz sprzedaż internetową? Sprawdź, czy prawidłowo wykazujesz przychód.
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży za pośrednictwem Internetu mogą mieć niekiedy wątpliwości, czy osiągane z tego tytułu przychody są przez nich wykazywane we właściwym okresie rozliczeniowym. Sprawdźmy, w takim razie, jak w prawidłowy sposób wykazywać przychód.
Powstanie przychodu zostało zdefiniowane w ustawie o PIT. Przeczytamy w niej, że przychodem w działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały otrzymane po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Za datę powstania przychodu uważa się:
nie później niż dzień:
Przychód powstanie w dacie zdarzenia, które wystąpi wcześniej. W jaki sposób należy rozumieć moment powstania przychodu opiszemy poniżej na przykładach.
Jan Kowalski prowadzi sprzedaż towarów za pośrednictwem internetu. Bardzo często zakupy odbywają się w ten sposób, że nabywca dokonuje wpłaty jeszcze przed dostawą towaru. Dnia 31.05.2023 r. pan Jan odnotował na firmowym rachunku bankowym wpłatę kwoty 500 zł na poczet dostawy, która została zrealizowana dnia 01.06.2023 r. Pan Jan zastanawia się kiedy powinien w takiej sytuacji wykazać przychód w PKPiR?
W takim przypadku przychód powstanie dnia 31.05.2023 r., a więc w dniu uregulowania należności. Pan Jan wpisze przychód do PKPiR w miesiącu maju 2023 r.
Ewa Nowak prowadzi sklep internetowy z artykułami papierniczymi. Dnia 30.04.2023 r. zostało złożone zamówienie, za które odbiorca zapłaci dopiero w momencie odbioru przesyłki. Pani Ewa wysłała zamówienie kurierem dnia 30.04.2023r., a wpłata na rachunek firmowy wpłynęła 4 maja 2023 r. W tym przypadku za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, a więc dzień 30.04.2023 r.
Adam Kowalski dnia 1 czerwca 2023 r. wystawił fakturę na dostawę 10 sztuk laptopów z terminem płatności przypadającym na 08.06.2023 r. Laptopy zostały wysłane kurierem dnia 02.06.2023 r. W tym przypadku najwcześniej została wystawiona faktura, a więc przychód w PKPiR powinien być wykazany w dacie 01.06.2023 r.
Pan Tomasz sprzedaje programy informatyczne przez Internet. Warunkiem pobrania oprogramowania jest wcześniejsze dokonanie zapłaty. Klient dokonał płatności 14.06.2023 r. a oprogramowanie pobrał 16.06.2023 r. W takim przypadku przychód w podatku PIT powstanie w dniu 14.06.2023 r.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami wpłaty dokonane na poczet dostaw, które zostaną zrealizowane w następnych okresach sprawozdawczych nie stanowią przychodu w działalności gospodarczej. Zaliczka nie ma charakteru definitywnego, może podlegać zwrotowi.
Od tej generalnej zasady istnieją dwa wyjątki:
Pani Krystyna dokonuje cyklicznych dostaw towarów co 5 dni, które są zgodnie z umową rozliczane w okresach miesięcznych. Na fakturze wystawionej na koniec miesiąca wpisana jest informacja, jaki okres obejmuje wystawiona faktura.
Jeżeli chodzi o wykazywanie sprzedaży przez Internet w podatku VAT, to szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w podlinkowanej publikacji.
Sprzedając przez Internet zarówno towary, jak i rzeczy niematerialne, należy pamiętać, że przychód powstaje w najwcześniejszej dacie związanej z tym zdarzeniem. Jeżeli pierwsza będzie zapłata, to w dacie zapłaty. Natomiast jeżeli najpierw wyślemy towar lub udostępnimy rzecz niematerialną, to ten dzień będzie datą uzyskania przychodu w PKPiR. Najwięcej problemów sprawia przedsiębiorcom wykazywanie przychodów na przełomie okresów rozliczeniowych, dlatego opisane zostały na przykładach powyżej.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Mam taki problem z interpretacją Dyrektywy DAC7 i raportowaniem przez Allegro na użytkownika do US, który ne prowadzi działalności gospodarczej i sprzedaje przedmioty- będące jego własnością. których chce się pozbyć, mając nadwyżkę i uzyskał przychód 2100 euro w 15 transakcjach sprzedażowych rocznie. Nie przekroczył ilości 30 transakcji, ale przekroczył o 100 euro wysokość przychodu, która została określona na 2 tys.euro/ rocznie. Raportowaniu przez Allegro podlega użytkownik, który przekroczył niż 30 transakcji sprzedażowych lub uzyskał przychód powyżej 2 tys. euro w roku. W przytoczonym przypadku użytkownik przekroczył limit przychodu o 100 euro . Tym samym podlega raportowaniu do Urzędu Skarbowego za dany rok rozliczeniowy podatku. Allegro wykazuje mu przychód 2100 euro i raportuje. Tyle ,że w mojej ocenie przychód na koncie Użytkownika jest liczony w całości ,gdy tak faktycznie beneficjentem tego przychodu jest też drugi podmiot – Allegro w 12.5 % . które na swoim internetowym koncie automatycznie odbiera co miesiąc te 12,5 % -czyli 262,5 euro w systemie miesięcznym nazywając to prowizją ze sprzedaży. Ta sytuacja powoduje ,że Użytkownik wpada w system rozliczania przez US z nadmiernego przychodu -2100euro ,gdy tak naprawdę jego przychód roczny wyniósł nie 2100euro ale 1837,5euro. Zapytałem o to Allegro, ale oni stoją na stanowisku ,że to użytkownik Allegro musi rozliczać się z US w ramach swojego dochodu ale w mojej ocenie jest to nieuczciwa manipulacja monopolistów fiskalnych. Bardzo proszę o zajęcie stanowiska