W praktyce gospodarczej możemy spotkać się z fakturami, na których kontrahent poprzedza swój NIP prefiksem „PL”. Taki symbol zastosuje podatnik VAT-UE.
- 1. Podatnik VAT-UE – kim jest?
- 2. VAT-UE a VAT krajowy
- 3. Podatnik VAT-UE – obowiązki
Podatnik VAT-UE – omówione zagadnienia:
Podatnik VAT-UE – kim jest?
Do podatników VAT-UE należą generalnie przedsiębiorcy, którzy przeprowadzają transakcje handlowe z kontrahentami z innych państw Unii Europejskiej. Jeśli zatem chcemy przeprowadzić:
- Zakup towarów, środków trwałych, wyposażenia, materiałów biurowych z UE
- Sprzedaż towarów do UE
- Zakup usług z UE lub
- Dostawę usług do UE
powinniśmy zasadniczo dokonać rejestracji jako podatnik VAT-UE.
Uwaga!
Rejestracja jako podatnik VAT-UE nie jest obowiązkowa przy każdym obrocie zagranicznym. Jeśli transakcja będzie przeprowadzana z kontrahentem spoza Unii Europejskiej, taki obowiązek powstanie wyłącznie przy nabyciu usług.VAT-UE a VAT krajowy
Rozpatrując definicję podatnika VAT-UE warto zwrócić uwagę, że nie zawsze jest on tożsamy z podatnikiem VAT krajowym. Zgodnie z przepisami, rejestracji jako VATowiec unijny może dokonać zarówno podatnik VAT czynny, jak i podatnik, który w krajowym obrocie korzysta ze zwolnienia z VAT.
Podatnik VAT czynny, który chciałby przeprowadzić transakcję z kontrahentem ze Wspólnoty, będzie miał zasadniczo obowiązek zarejestrowania się jako podatnik VAT-UE. Natomiast w przypadku podatnik zwolnionego z VAT w kraju mogą pojawić się przypadki, kiedy rejestracja nie będzie obowiązkowa.
Podatnik VAT-UE – obowiązki
Status podatnika VAT-UE wiąże się z dodatkowymi obowiązkami – taki przedsiębiorca powinien:
- Jeśli jest konieczna – dokonać rejestracji jako podatnik VAT-UE
- Stosować prefiks PL przed NIP na fakturach dla kontrahentów z UE oraz innych dokumentach, dotyczących tych transakcji
- Składać odpowiednie informacje podsumowujące (VAT-UE, VAT-8, VAT-9M)