|
|
3 minut czytania

Kim jest prokurent i jakie ma uprawnienia?

Zastanawiasz się, czy nie powołać prokurenta w swojej firmie? Sprawdź. jakie ma uprawnienia prokurent.

prokurent kto to i jakie ma uprawnienia

Zakres podejmowanych działań przez przedsiębiorcę często wykracza poza ramy jego wiedzy i znajomości przepisów. Dlatego warto w pewnych przypadkach rozważyć powołanie prokurenta. Prokura może być udzielana zarówno przez osoby fizyczne, których działalność jest wpisana do CEIDG, jak również przez podmioty wpisane do KRS. Kto to jest prokurent i jakie ma uprawnienia – na te pytania będziemy szukali odpowiedzi w publikacji.

Prokurent – kto to jest i jakie ma uprawnienia?

Prokura jest swojego rodzaju pełnomocnictwem. Prokurent ma jednak szersze uprawnienia od pełnomocnika, ponieważ jest umocowany do wykonywania wszystkich czynności związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, zarówno sądowych, jak i pozasądowych.

Działań prokurenta nie można traktować wybiórczo, ograniczać tylko do niektórych spraw. Każda czynność dokonana przez prokurenta będzie wywierała skutki prawne dla przedsiębiorstwa, od których nie można się uchylić.

Istnieją jednak pewne czynności wymienione w ustawie Kodeks cywilny, których nie może wykonać prokurent, a należą do nich:

  • zbycie przedsiębiorstwa,
  • oddanie przedsiębiorstwa do czasowego korzystania,
  • zbycia lub obciążenia nieruchomości.

Poza czynnościami sądowymi prokurent może zawierać umowy pożyczki, kredytu, sprzedaży, umowy handlowe i podejmować wiele innych, strategicznych dla firmy decyzji. Prokurent reprezentuje firmę w postępowaniu podatkowym i administracyjnym.

Mając to na uwadze przy wyborze prokurenta powinno się zwracać uwagę, aby była to osoba, którą darzymy zaufaniem, która posiada zarówno odpowiednie predyspozycje, jak i nienaganną opinię.

Kto może zostać prokurentem?

Prokurentem może być wyłącznie osoba fizyczna, mająca pełną zdolność do czynności prawnych, prokurentem nie może być osoba prawna. Czyli co do zasady taka osoba nie musi posiadać konkretnego wykształcenia, czy odpowiednich kwalifikacji, aby zostać prokurentem.

Prokurent powinien być wpisany do CEIDG lub KRS, czy to na początku rozpoczynania działalności gospodarczej, czy w trakcie prowadzenia firmy poprzez aktualizację wpisu.

Jakie są rodzaje prokury?

Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje prokury:

  1. Prokura samoistna – pozwala na samodzielne działanie prokurenta w zakresie wynikającym z umocowania. Taki prokurent jest uprawniony do dokonywania wszelkich czynności sądowych i pozasądowych, związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa.
  2. Prokura łączna – upoważnia do działania w imieniu przedsiębiorcy tylko łącznie z innym prokurentem.
  3. Prokura mieszana (prokura niewłaściwa) – upoważnia do działania z innym prokurentem oraz dodatkowo z członkiem organu zarządzającego lub wspólnikiem osobowej spółki handlowej.
  4. Prokura swoiście łączna – upoważnia tylko do działania z członkiem organu zarządzającego lub wspólnikiem osobowej spółki handlowej.

Kiedy prokura wygasa?

Prokura może być udzielona na czas określony lub bezterminowo, można ją odwołać w każdym czasie. W pewnych okolicznościach dochodzi do wygaśnięcia prokury, a należą do nich następujące sytuacje:

  • wykreślenie przedsiębiorcy z rejestru,
  • upadłość przedsiębiorcy,
  • otwarcia likwidacji przedsiębiorcy,
  • przekształcenia przedsiębiorcy,
  • śmierci prokurenta,
  • utraty przez prokurenta pełnej zdolności do czynności prawnych.

W sytuacji, gdy dojdzie do śmierci przedsiębiorcy, czy też utraty zdolności do czynności prawnych, nie spowoduje to wygaśnięcia prokury.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto

Najważniejsze pytania

  1. Prokurent - kto to jest?

    Prokurent jest swego rodzaju pełnomocnikiem, ale z szerszymi uprawnieniami.
  2. Czego nie może prokurent?

    Prokurent nie może wykonać takich czynności jak zbycie przedsiębiorstwa, oddanie przedsiębiorstwa do czasowego korzystania, zbycie lub obciążenie nieruchomości.
  3. Kto może zostać prokurentem?

    Prokurentem może być osoba fizyczna, mająca pełną zdolność do czynności prawnych.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie