Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług (ustawy VAT) wyróżniono instytucję przedstawiciela podatkowego. Głównym zadaniem przedstawiciela podatkowego jest reprezentowanie, na podstawie zawartej umowy, w sprawach z organami podatkowymi podatnika, który nie ma swojej siedziby dla swojego przedsiębiorstwa lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej i który podlega obowiązkowi rejestracji dla celów VAT w Polsce.
Więcej o przedstawicielu podatkowym przeczytasz w poniższym artykule.
Podatnicy (czyli osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności), którzy:
są zobowiązani ustanowić przedstawiciela podatkowego.
Natomiast jeśli podatnik posiada siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, może, ale nie musi ustanawiać przedstawiciela podatkowego.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów, Funduszy i Polityki regionalnej z dnia 23 lutego 2021 r. w sprawie braku obowiązku ustanawiania przedstawiciela podatkowego z tego obowiązku jest zwolniony podatnik, który posiada siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium:
Wynika to z tego, że ww. państwa są państwami, z którymi zostały zawarte umowy w zakresie współpracy administracyjnej, zwalczania oszustw i dochodzenia należności w obszarze podatku od towarów i usług lub umowy o podobnym charakterze.
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w przepisie art. 18b reguluje kwestię związaną z przedstawicielem podatkowym.
Zgodnie zatem z powołanym przepisem przedstawicielem podatkowym może być:
Aby powyższa osoba/ podmiot mogła zostać przedstawicielem podatkowym, musi spełniać łączne poniższe warunki:
Przedstawiciela podatkowego ustanawia się w drodze umowy zawierającej:
Przedstawiciel podatkowy wykonuje w imieniu i na rzecz podatnika, dla którego został ustanowiony:
Natomiast jeśli podatnik:
– to przedstawiciel, jeżeli został do tego upoważniony w umowie, powinien wykonać w imieniu własnym i na rzecz tego podatnika obowiązki tego podatnika w postaci rozliczania podatku, w tym sporządzania deklaracji podatkowych oraz informacji podsumowujących oraz prowadzenia i przechowywania dokumentacji na potrzeby podatku i innych czynności, wynikających z przepisów o podatku od towarów i usług.
Warto również pamiętać, że przedstawiciel podatkowy ponosi odpowiedzialność:
Przedstawicielem podatkowym może być osoba fizyczna lub podmiot, który działa w imieniu podatnika w jego sprawach związanych podatkowych. Do głównych zdań przedstawiciela należy:
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.