Jeszcze jakiś czas temu znaczenie dla pracodawców miały praktyczne umiejętności, które były przydatne i jednocześnie pożądane na konkretnym stanowisku. Coraz częściej spotykamy się jednak z innymi wymaganiami i ważnym elementem są kompetencje miękkie. Umiejętności te ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków w pracy oraz są dobrze oceniane przez przełożonych. Jakie kompetencje miękkie są istotne u kandydatów do pracy?
Czym są kompetencje miękkie?
Kompetencje miękkie to umiejętności, których nie można zmierzyć, ponieważ opierają się one na psychice danej osoby, czyli jej cechach charakteru, organizacji własnej pracy, motywacji czy podejściu do drugiego człowieka.
Kiedyś nie były one tak ważne jak mierzalne kompetencje twarde, które świadczyły o tym czy kandydat do pracy nadaje się do jej wykonywania czy nie. Dziś, kompetencje miękkie są traktowane na równi z umiejętnościami praktycznymi, a w niektórych branżach są nawet bardziej istotne. Wbrew ogólnym przekonaniom, nie są to kompetencje, z którymi trzeba się urodzić żeby je posiadać. Można je ćwiczyć samemu lub skorzystać z kursów, warsztatów czy szkoleń.
Najważniejsze kompetencje miękkie
Pewne kompetencje mogą się przydać na konkretnym stanowisku, dlatego warto je określić, pracować nad nimi i rozwinąć je, aby jak najlepiej wypaść np. na rozmowie kwalifikacyjnej. Istnieją również ogólne kompetencje, które zapewne przydadzą się w każdej pracy.
Asertywność
Taki pracownik nie tylko potrafi powiedzieć „nie”, ale również nie ma problemu z wyrażeniem własnej opinii czy przedstawieniem swojego stanowiska w danej kwestii. Liczy się on tez ze zdaniem innych i nie uważa, że jego propozycje są jedynymi słusznymi. Potrafi przyjmować pochwały, ale również bezproblemowo przyjmuje konstruktywną krytykę.
Komunikatywność
Komunikatywność nie polega jedynie na łatwym nawiązywaniu kontaktów z innymi czy otwartości. Jest to przede wszystkim umiejętność jasnego i precyzyjnego tworzenia wypowiedzi, aby każdy mógł zrozumieć sens komunikatu. Jest również pomocna w budowaniu zaufania w miejscu pracy.
▲ wróć na początekChęć rozwoju
Poprawne wykonywanie obowiązków zawodowych jest związane z ciągłym poszerzaniem wiedzy. Chęć do rozwijania swoich umiejętności jest bardzo ważna, nawet jeśli pracodawcy nie oczekują tego wprost. Ułatwia to pracę i sprawia, że sprawnie poruszasz się po zagadnieniach z branży i potrafisz odnaleźć rozwiązania.
Inteligencja emocjonalna
Inteligencja emocjonalna jest coraz ważniejsza, ze względu na fakt, że pracownik potrafi określić jakie odczuwa emocje. Z łatwością wyczuwa również emocje innych osób – współpracowników, klientów i pracodawców. Umiejętność ta jest istotna np. w pracy z wymagającym klientem, podczas negocjacji czy w sytuacji potrzeby rozwiązania konfliktu.
Łatwość adaptacji do zmieniających się warunków
W dzisiejszych czasach, adaptacja jest bardzo ważnym aspektem, ponieważ zmiany mogą nastąpić z dnia na dzień. Rozwój technologii jest ich główną przyczyną, ale zmieniają się również obowiązki, współpracownicy, siedziby firm, narzędzia do pracy, a nawet przełożeni. Umiejętność dostosowania się do nowych realiów jest pożądana przez pracodawców, bo ułatwia organizację pracy w całej firmie.
Dobra organizacja pracy
Umiejętność organizacji swojego czasu pracy polega na tym, aby bez problemu wykonać swoje obowiązki, ale również znaleźć czas na przerwę. Pewność, że dotrzymamy wszystkich terminów sprawia, że nasza praca jest spokojniejsza i mamy zapewniony komfort psychiczny. Gdy wykonamy wszystkie obowiązki, które mieliśmy zaplanowane na dany dzień, nie tylko wzrośnie satysfakcja z wykonywanych zadań, ale również zwiększy to motywacje do dalszej pracy.
Umiejętność pracy w grupie
Jeżeli nie potrafimy pracować zespołowo i stawiamy na indywidualne zadania – nie warto tego ukrywać przed potencjalnym pracodawcą. Jest to ważne, gdyż wiele projektów jest wykonywanych w kilkuosobowych grupach, a osoby, które nie potrafią w ten sposób pracować mogą utrudniać wykonywanie obowiązków innym. Umiejętność współpracy jest bardzo doceniana przez pracodawców, ponieważ zależy im na zatrudnianiu osób, które potrafią dogadać się z resztą teamu.
▲ wróć na początek