Zastąpienie deklaracji VAT plikami JPK_VAT zbliża się dużymi krokami. O przedmiotowych zmianach dyskutowano już od dłuższego czasu. Przedsiębiorcy przyzwyczaili się już do wysyłania wraz z deklaracją VAT Jednolitych Plików Kontrolnych w okresach miesięcznych. Wprowadzana zmiana będzie integracją deklaracji VAT z plikami JPK_VAT. Nowe pliki JPK będą bardziej rozbudowane.
- 1. Od kiedy zaczną obowiązywać zmiany?
- 2. Co zmienia JPK_VDEK?
- 3. Zakres danych w deklaracjach i w ewidencjach VAT
- 4. Zakres danych zawartych w części ewidencyjnej
- Dostawa towarów
- Świadczenie usług
- Pozostałe oznaczenia
- Dowody sprzedaży
Deklaracje VAT-7 i VAT-7K – omówione zagadnienia:
Od kiedy zaczną obowiązywać zmiany?
Podobnie jak przy wprowadzaniu plików JPK_VAT termin wejścia w życie zmian przekazywania ewidencji VAT w nowej odsłonie będzie rozłożony na etapy:
Uwaga!
Pierwotnie przepisy miały wejść w życie 1 kwietnia bieżącego roku. Następnie zmiana obowiązujących przepisów miała nastąpić od dnia 1 lipca 2020 roku, ale została przesunięta w czasie na dzień 1 października 2020 roku z uwagi na sytuację związaną z epidemią COVID-19 w Polsce.
Więcej informacji znajdziesz tutaj.
- 1 kwietnia 2020 roku – duże podmioty zaczną składać nowe pliki JPK_VDEK,
- 1 lipca 2020 roku – małe i średnie podmioty zaczną składać pliki JPK_VDEK.
Małe i średnie firmy mogą również skorzystać z nowej formuły już od 1 kwietnia 2020 roku tylko taka decyzja jest już nieodwracalna.
Co zmienia JPK_VDEK?
W uzasadnieniu do ustawy zmieniającej można przeczytać, że wprowadzana zmiana ma na celu uprościć rozliczenia podatku VAT. Co prawda znikną deklaracje VAT, ale wszystkie informacje, które były w nich zawarte muszą się znaleźć w części deklaracyjnej JPK_VDEK.
Jest jeszcze część ewidencyjna, która zgodnie z przepisami będzie przesyłana w okresach miesięcznych, bez względu na termin rozliczenia podatku VAT: miesięczny czy kwartalny.
Wydaje się, że jednak wprowadzane zmiany nie przyniosą oczekiwanych przez przedsiębiorców ułatwień i uproszczeń. Częstotliwość składania deklaracji do organów podatkowych zostanie zachowana. W uzasadnieniu do ustawy można jeszcze przeczytać, że projekt przewiduje pełniejsze wykorzystanie danych pozyskanych na podstawie ewidencji, w tym danych z faktur VAT.
Zakres danych w deklaracjach i w ewidencjach VAT
Na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (art. 99 ust. 13b i art. 109 ust. 14) Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju wydał Rozporządzenie z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. 2019.1988).
Rozporządzenie zawiera szczegółowy zakres danych jakie muszą się znaleźć w deklaracjach i ewidencjach podatkowych VAT. Zakres informacji z części deklaracyjnej jest zbliżony do dotychczas obowiązującego. Nieco inaczej wygląda to w części ewidencyjnej.
Zakres danych zawartych w części ewidencyjnej
DOSTAWA TOWARÓW:
- „01” – Napojów alkoholowych.
- „02” – Paliw, o których mowa w art. 103 ust. 5aa ustawy.
- „03” – Oleju opałowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym oraz olejów smarowych, pozostałych olejów o kodach CN od 2710 19 71 do 2710 19 99, z wyłączeniem wyrobów o kodzie CN 2710 19 85 (oleje białe, parafina ciekła) oraz smarów plastycznych zaliczanych do kodu CN 2710 19 99, olejów smarowych o kodzie CN 2710 20 90, preparatów smarowych objętych pozycją CN 3403, z wyłączeniem smarów plastycznych objętych tą pozycją.
- „04” – Wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego, płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich.
- „05” – Odpadów – poz. 79–91 załącznika nr 15 do ustawy.
- „06” – Urządzeń elektronicznych oraz części i materiałów do nich poz. 7–9, 59–63, 65, 66, 69 i 94–96 załącznika nr 15 do ustawy.
- „07” – Pojazdów oraz części samochodowych o kodach wyłącznie CN 8701–8708 oraz CN 8708 10.
- „08” – Metali szlachetnych oraz nieszlachetnych – poz. 1–3 załącznika nr 12 do ustawy oraz w poz. 12–25, 33–40, 45, 46, 56 i 78 załącznika nr 15 do ustawy.
- „09” – Leków oraz wyrobów medycznych – o którym mowa w art. 37av ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne.
- „10” – Budynków, budowli i gruntów.
ŚWIADCZENIE USŁUG:
- „11” – W zakresie emisji gazów cieplarnianych.
- „12” – O charakterze niematerialnym – wyłącznie: doradczych, księgowych, prawnych, zarządczych, szkoleniowych, marketingowych, firm centralnych (head offices), reklamowych, badania rynku i opinii publicznej, w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych.
- „13” – Transportowych i gospodarki magazynowej.
POZOSTAŁE OZNACZENIA:
- „SW” – Dostawa w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju (art. 23).
- „EE” – Świadczenie usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, o których mowa w art. 28k ustawy.
- „TP” – Powiązania między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą, o których mowa w art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy.
- „TT_WNT” – Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów dokonane przez drugiego w kolejności podatnika VAT w ramach transakcji trójstronnej w procedurze uproszczonej.
- „TT_D” – Dostawa towarów poza terytorium kraju dokonana przez drugiego w kolejności podatnika VAT w ramach transakcji trójstronnej w procedurze uproszczonej.
- „MR_T” – Świadczenie usług turystyki opodatkowanych na zasadach marży zgodnie z art. 119 ustawy.
- „MR_UZ” – Dostawa towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, opodatkowanej na zasadach marży zgodnie z art. 120 ustawy.
- „I_42” – Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów następująca po imporcie towarów w ramach procedury celnej 42 (import).
- „I_63” – Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów następująca po imporcie towarów w ramach procedury celnej 63 (import).
- „B_SPV” – Transfer bonu jednego przeznaczenia dokonanego przez podatnika działającego we własnym imieniu, opodatkowanego zgodnie z art. 8a ust. 1 ustawy.
- „B_SPV_DOSTAWA” – Dostawa towarów oraz świadczenia usług, których dotyczy bon jednego przeznaczenia na rzecz podatnika, który wyemitował bon zgodnie z art. 8a ust. 4 ustawy.
- „MPV_PROWIZJA” – Świadczenie usług pośrednictwa oraz innych usług dotyczących transferu bonu różnego przeznaczenia, opodatkowanych zgodnie z art. 8b ust. 2 ustawy.
- „MPP” – Transakcja objęta obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności.
- „IMP” – import towarów rozliczany zgodnie z art. 33a ustawy.
DOWODY SPRZEDAŻY:
- „RO” – dokument zbiorczy wewnętrzny zawierający sprzedaż z kas rejestrujących.
- „WEW” – dokument wewnętrzny;
- „FP” – faktura, o której mowa w art. 109 ust. 3d ustawy.
Wachlarz nowych oznaczeń jest obszerny i będzie wymagał od przedsiębiorców dużej uważności i skrupulatności przy wprowadzaniu dokumentów do urządzeń ewidencyjnych. Więcej na ten temat znajdziesz w nowym artykule: Grupy towarowo-usługowe (GTU) – nowe oznaczenia w JPK