Zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, do obliczania różnic kursowych stosuje się zasadniczo faktycznie zastosowany kurs walut, chyba że nie jest to możliwe – wtedy bierzemy pod uwagę kurs średni NBP. Jak ta zasada ma się do rozliczania płatności za pomocą rachunku walutowego?
- 1. Rachunek walutowy a operacje w firmie
- 2. Sprzedaż i zakup z konta walutowego a kurs walut
Konto walutowe – omówione zagadnienia:
Rachunek walutowy a operacje w firmie
Choć posiadanie rachunku walutowego w firmie nie jest obowiązkowe, część przedsiębiorców decyduje się na takie rozwiązanie. Dzięki temu płatności z kontrahentami – głównie zagranicznymi, chociaż możliwe jest też rozliczanie w walucie z kontrahentem krajowym – mogą być dokonywane w wybranej walucie obcej.
Do najbardziej podstawowych operacji na rachunku walutowym możemy zaliczyć:
- Zapłatę za wydatek w walucie obcej
- Otrzymanie zapłaty za dokonaną sprzedaż w walucie obcej
- Przelew na rachunek walutowy z konta złotówkowego/wpłatę gotówki w PLN na rachunek walutowy – co w praktyce równe jest zakupowi waluty
- Przelew z rachunku bankowego na złotówkowy/wypłata gotówki w PLN – co w praktyce jest równe sprzedaży waluty.
Oczywiście katalog operacji nie jest zamknięty – przedsiębiorca, posiadając kilka kont w różnych walutach, może np. dokonywać przelewów pomiędzy nimi, czyli nabywać jedną walutę za inną. Jak ma się jednak do tego właściwy kurs walut?
Sprzedaż i zakup z konta walutowego a kurs walut
Jak wskazuje art. 24c ust. 4 Ustawy o PIT, podstawowy kursem walut, który należy stosować, jest kurs faktycznie zastosowany. Dopiero niemożność skorzystania w tej opcji pozwala przedsiębiorcy na skorzystanie ze średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.
Ustalając właściwość kursu należy się zatem zastanowić, czy zapłata za fakturę zakupu bądź otrzymanie wpływu za fakturę sprzedaży pozwoli na uzyskanie kursu faktycznie zastosowanego. Otóż, jeśli transakcja na rachunku będzie się odnosiła do faktury wystawionej w takiej samej walucie, to kurs faktycznie zastosowany nie wystąpi. Dla przykładu, jeśli przedsiębiorca otrzymał fakturę opiewającą na 100 euro, i dokładnie tyle przelał z rachunku walutowego w euro, nie mamy tu do czynienia z wymianą waluty.
Dlatego też w takim przypadku konieczne będzie zastosowanie kursu średniego. Analogiczna sytuacja wystąpi, jeśli przedsiębiorca dokonał sprzedaży i wystawił fakturę, np. za 200 funtów brytyjskich, a kontrahent dokonał zapłaty w funtach na konto walutowe prowadzone w tej właśnie walucie.