Zajmujesz się usługami utrzymania dróg? Sprawdź, w jaki sposób są rozróżniane kontrakty kompleksowe i wywołaniowe.
W kontekście objaśnień Ministerstwa Finansów dotyczącego opodatkowania podatkiem VAT kontraktów drogowych, warto poznać ich rodzaje i sposób, w jaki są wykonywane. Dzięki tym informacjom przedsiębiorcom będzie prościej ocenić, jaki kontrakt realizują, co ułatwi zastosowanie właściwej stawki podatku VAT, szczegóły poniżej w publikacji.
Celem zawieranych kontraktów drogowych jest utrzymanie właściwego stanu technicznego dróg. Firma, która realizuje kontrakt, ma za zadanie wykonywanie prac konserwacyjnych, porządkowych i innych, które zapewnią bezpieczeństwo ruchu drogowego. Będą to m.in.:
W kontekście omawianej problematyki rozróżniamy:
Wspomniane nazewnictwo nie ma decydującego znaczenia do oceny charakteru danego kontraktu. Istotny jest zakres czynności, które wchodzą w jego zakres. Każdy przypadek musi być analizowany indywidualnie, aby można było właściwie ustalić, czy mamy do czynienia z usługą kompleksową, czy z niezależnym świadczeniem. W objaśnieniach napisano o typowych elementach, które powinny być przeanalizowane, o czym piszemy poniżej.
W przypadku kontraktu kompleksowego utrzymania dróg, to świadczący usługę lokalizuje problem, wybiera sposób działania oraz decyduje o wykonaniu konkretnych czynności. Samodzielnie decyduje o konieczności usunięcia wszelkich nieprawidłowości.
W przypadku kontraktu wywołaniowego świadczący usługę otrzymuje konkretne zlecenie od zamawiającego, w którym określony jest zakres prac, nie robi tego z własnej inicjatywy.
W przypadku kontraktu kompleksowego obowiązek utrzymania właściwego stanu drogi oraz ryzyko związane z niedopełnieniem tego obowiązku spoczywa na świadczącym usługę.
W przypadku kontraktu wywołaniowego ryzyko wynikające z zaniedbania utrzymania właściwego stanu drogi nie jest przypisane do świadczącego usługę.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.