Wystawianie faktur do paragonów nie należy do rzadkości. Przedsiębiorca ma obowiązek wystawić fakturę w kilku sytuacjach, o których jest mowa w przepisach. Nie można zapominać, że od 1 stycznia 2020 r. fakturę dla przedsiębiorcy można wystawić tylko w przypadku, gdy na paragonie znajdzie się NIP firmy. Sprawdźmy kiedy się wystawia faktury do paragonów i w jaki sposób dokonywać ich korekty.
Faktura do paragonu – kiedy można wystawić?
Zgodnie z przepisami ustawy o VAT fakturę do paragonu wystawia się w następujących okolicznościach:
- Na paragonie powyżej 450 zł (100 euro) zamieszczony został NIP przedsiębiorcy.
- Na paragonie bez NIP jeżeli konsument zażąda wystawienia faktury do paragonu.
W takim przypadku przedsiębiorca wystawia fakturę VAT, z NIP dla przedsiębiorcy i bez numeru NIP dla konsumenta, zawierającą niezbędne informacje, jakie zostały nałożone przepisami ustawy. Do faktury dołącza się paragon fiskalny obejmujący tę sprzedaż.
Od 1 października 2020 r. w związku z wejściem w życie nowych plików JPK_V7 każda faktura wystawiona do paragonu, bez względu na status nabywcy, musi zostać dodatkowo oznaczona symbolem “FP”.
Korekta faktury do paragonu a JPK
Nowy plik JPK kieruje się swoimi prawami, dlatego musimy przez jakiś czas przyswajać sobie nowe obowiązki, jakie z tego wynikają. Często zastanawiamy się nad tym, czy jakaś czynność, operacja księgowa u czynnego podatnika VAT powinna być odnotowywana inaczej od dotychczas obowiązujących zasad. W takim przypadku najlepiej odwołać się do katalogu pytań i odpowiedzi, jakie znajdują się na stronie Ministerstwa Finansów.
Na pytanie, czy faktury korygujące wystawione do faktur, które podlegają oznaczeniu w ewidencji „FP”, także podlegają temu oznaczeniu MF odpowiedziało:
Istnieją 2 alternatywne sposoby prezentowania w pliku JPK_V7 takich faktur, które zapewniają zapisy prawidłowe pod względem technicznym i wnoszą do pliku kompletne dane analityczne, tj.:
Prezentowanie faktury korygującej ze znacznikiem „FP”
Należy pamiętać, że faktury oznaczane „FP” nie są brane pod uwagę do sum kontrolnych ewidencji. W takim przypadku kwota korekty, która wynika z takiej faktury (na plus lub na minus) musi być uwzględniana, np. w wierszu dotyczącym wpisu raportu z kasy fiskalnej – odpowiednio powiększonym lub pomniejszonym. W przypadku korekt na plus różnica może też być dodatkowo zaewidencjonowana na kasie fiskalnej i w ten sposób uwzględniona w pliku.
Prezentowanie faktury korygującej bez znacznika „FP”
W takim przypadku kwota korekty, która wynika z takiej faktury (na plus lub na minus) nie może być uwzględniana w innym wierszu, np. dotyczącym wpisu raportu z kasy fiskalnej, który nie jest wówczas powiększany lub pomniejszany. Sposób ten jest wykluczony w przypadku korekt na plus, jeśli są one dodatkowo zaewidencjonowane na kasie fiskalnej i w ten sposób uwzględnione.
Podsumowując: