Działalność gospodarcza opodatkowana skalą podatkową lub liniowo wymaga opłacania w trakcie roku zaliczek na podatek dochodowy. Do urzędu nie składa się w tej kwestii formularzy – dlatego jeśli zdarzy się korekta opłaconej zaliczki, powstaje pytanie, jak skorygować ją w urzędzie skarbowym?
Korekta zaliczki – omówione zagadnienia:
Podczas uzupełniania księgi przychodów i rozchodów może zdarzyć się pomyłka, wpływająca na wysokość zapłaconej już zaliczki na podatek dochodowy.
Jeśli przedsiębiorca ujmie w rozliczeniu:
powstanie niedopłata zaliczki na podatek dochodowy.
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowaW takim przypadku konieczna będzie dopłata kwoty zaliczki, w niektórych przypadkach wraz z odsetkami za zwłokę. Odsetki za opóźnienie w opłacie zobowiązania podatkowego wynoszą obecnie 8% w skali roku – wyliczamy je, począwszy od dnia, w którym należało wpłacić korygowaną zaliczkę, aż do dnia zapłaty. Jeśli wysokość odsetek nie przekroczy kwoty 8,70 zł, nie ma potrzeby ich płacenia.
W przypadku zaliczki na PIT nie składamy deklaracji, a tym samym – także korekty. Niektóre organy skarbowe zalecają jednak złożenie czynnego żalu przy niedopłacie powstałej w wyniku korekty zaliczki na PIT w celu wyjaśnienia wpływu.
Nie zawsze błąd w księgowaniu wiązać się będzie z niedopłatą. Jeśli przedsiębiorca pomylił się i:
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmomoże powstać nadwyżka w zaliczce na podatek dochodowy. Co w takiej sytuacji?
Program do faktur – Darmowe kontoPrzedsiębiorca może w tym przypadku wybrać zasadniczo jedno z trzech rozwiązań:
Warto zwrócić uwagę, że zbyt wysoka zaliczka na podatek dochodowy jest traktowana jako nadwyżka, a nie nadpłata podatku. Natomiast zwrotu nadwyżki urząd skarbowy może dokonać wyłącznie na wniosek podatnika, uzasadniony jego ważnym interesem. Zatem, nawet wnioskując o zwrot, podatnik nie może mieć pewności, że rzeczywiście go uzyska – w praktyce gospodarczej zdarza się to bardzo rzadko.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!
Jak wygląda korekta zaliczki na podatek dochodowy w przypadku niedopłaty?
Jak wygląda korekta zaliczki na podatek dochodowy w przypadku nadwyżki?