|
|
4 minut czytania

Korekta zawyżonej stawki VAT na paragonie – wyrok TSUE

Zastanawiasz się czy możesz odzyskać zawyżony podatek VAT na paragonie? W dzisiejszym artykule napiszemy, jaki zapadł wyrok TSUE w przedmiotowej sprawie.


Część przedsiębiorców ma obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Każda taka sprzedaż musi być udokumentowana paragonem fiskalnym. O pomyłki nietrudno, niestety w takim przypadku nie jest możliwe wystawienie korekty paragonu, co jest bardzo uciążliwe. W dzisiejszej publikacji napiszemy co rozstrzygnął TSUE w temacie korekty zawyżonej stawki VAT na paragonie.

Wystawianie paragonów fiskalnych

Przedsiębiorca, który ewidencjonuje sprzedaż na kasie fiskalnej ma obowiązek wystawić i wydrukować paragon fiskalny do każdej sprzedaży. Za zgodą nabywcy paragon może być przesłany w postaci elektronicznej, w sposób z nim uzgodniony. Na paragonie fiskalnym znajdują się wymagane przepisami prawa treści, w szczególności:

  • dane identyfikacyjne przedsiębiorcy,
  • data i kolejny numer wydruku,
  • nazwa towaru/usługi,
  • cena jednostkowa,
  • stawki podatku VAT,
  • wartość sprzedaży brutto i wysokość podatku VAT według poszczególnych stawek.

Korekta błędnie wystawionego paragonu

Jeśli dojdzie do pomyłki przy wystawianiu paragonu fiskalnego, w którejkolwiek pozycji, to rodzi to określone konsekwencje. Korygowanie sprzedaży na kasie fiskalnej nie jest zbyt szczęśliwym rozwiązaniem, nie ma możliwości wystawienia korekty paragonu.

W przypadku błędnie wystawionego paragonu fiskalnego przedsiębiorca nie ma możliwości poprawienia pomyłki na paragonie, jego anulowania czy wystawienia korekty
Rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych zakłada prowadzenie dodatkowych ewidencji w takich przypadkach:
  • ewidencję zwrotów i reklamacji,
  • ewidencję oczywistych pomyłek,/ul>
Każdy błędnie wystawiony paragon powinien znaleźć się w odpowiedniej ewidencji wraz z odpowiednimi informacjami na temat przyczyny zmiany, np. zwrot towaru, reklamacja, pomyłka
W JPK_V7 należy wykazać prawidłową kwotę sprzedaży na kasie fiskalnej z uwzględnieniem korekt wykazanych w dodatkowych ewidencjach

Nieprawidłowa stawka VAT na paragonie fiskalnym

W praktyce może się tak zdarzyć, że przedsiębiorca przez pomyłkę zaprogramuje niewłaściwą stawkę podatku VAT. Niestety podejście organów podatkowych w takich przypadkach jest odmienne ze względu na rodzaj pomyłki. Inne podejście jest prezentowane jeśli stawka VAT jest zaniżona, a inne jeśli zawyżona, szczegóły poniżej.

Jak można przeczytać na stronach rządowych:

  1. Jeśli dojdzie do zaniżenia stawki VAT, przykładowo zastosowano stawkę 8% zamiast 23%, przedsiębiorca i tak musi wykazać prawidłową wysokość podatku VAT należnego w składanym pliku JPK_V7.
  2. W przypadku zawyżenia stawki VAT na paragonie, gdy przedsiębiorca wykaże stawkę podstawową 23%, a powinien wykazać 8% i chce skorygować podatek VAT należny, w takim przypadku należy skorzystać z interpretacji wydawanych w indywidualnych sprawach przez Ministra Finansów lub też z wyroków sądów administracyjnych

Organy podatkowe nie chcą jednak przyznać przedsiębiorcy prawa do odzyskania podatku VAT należnego w przypadku zawyżenia stawki VAT na paragonie. Takie stanowisko jest prezentowane przykładowo w interpretacji nr 0113-KDIPT1-3.4012.536.2022.2.EG z dnia 21.11.2022 r. W tym przypadku przedsiębiorca powołał się nawet na wyroki sądów NSA, które w swoich rozstrzygnięciach podkreślają m.in, że nie można odmówić prawa do korekty wówczas, gdy rozliczenie podatku jest niezgodne z obowiązującymi przepisami ustawy o VAT. W uzasadnieniu Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej napisał m.in., że TSUE dopuszcza wyłączenie zwrotu świadczenia pobranego niezgodnie z prawem UE, jeżeli prowadziłoby to do nieuprawnionego wzbogacenia świadczącego. W konsekwencji przekazanie przedsiębiorcy kwoty już przez niego uzyskanej od konsumenta prowadziłoby do uzyskania podwójnego zwrotu. Dyrektor KIS odmówił przedsiębiorcy prawa do skorygowania podatku VAT należnego od sprzedaży.

Korekta zawyżonej stawki VAT na paragonie – wyrok TSUE

Z uwagi na sprzeczne podejście organów podatkowych i sądów do prawa skorygowania zawyżonej stawki podatku VAT na paragonie sąd NSA złożył zapytanie do TSUE. Wyrok TSUE zapadł 21 marca 2024 r. w sprawie C‑606/22.

Ważne!
TSUE w wyroku C-606/22 orzekł, że nawet jeśli przedsiębiorca zastosował zawyżoną stawkę VAT na paragonie fiskalnym, to ma prawo złożyć wniosek o zwrot do organu podatkowego. Nie ma przy tym znaczenia czy transakcja była udokumentowana fakturą czy paragonem fiskalnym
Organ podatkowy może podnieść zarzut bezpodstawnego wzbogacenia przedsiębiorcy wyłącznie wtedy, gdy po dokonaniu analizy ekonomicznej wykaże, że ciężar finansowy podatku nienależnie pobranego został w całości zneutralizowany, czyli poniesiony przez inne podmioty

Korekta zawyżonej stawki VAT – podsumowanie

Nieprawidłowa stawka VAT na paragonie może być niewątpliwie sporą przeszkodą w odzyskaniu podatku VAT należnego. Co prawda wyrok TSUE, o którym napisaliśmy w dzisiejszej publikacji nie zabrania korygowania takich transakcji i składania wniosków o zwrot nadpłaconego podatku VAT, to jednak z ich realizacją może być kłopot. W dalszym ciągu organy podatkowe mają w swoich rękach oręż w postaci zneutralizowania podatku VAT, czyli przeniesienia ciężaru jego zapłaty na konsumenta. TSUE dopuszcza zarzut bezpodstawnego wzbogacenia się przedsiębiorcy, ale musi on być prawidłowo przeanalizowany przez organ podatkowy. Nie mniej jednak przedsiębiorcy w pewnych okolicznościach mogą posiłkować się argumentacją, która przewija się w wydanym wyroku. Zapadłe rozstrzygnięcie powinno ujednolicić linię interpretacyjną i orzeczniczą.

Stan prawny na dzień: 31.07.2024 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie