Projekt ustawy opublikowany 1.03.2020 r. na stronie Sejmu określa zasady zapobiegania i zwalczania koronawirusa w Polsce. Sprawdź jakie obowiązki posiadają przedsiębiorcy w obliczu pojawienia się wirusa w naszym kraju.
Projekt ustawy opublikowany 1.03.2020 r. na stronie Sejmu określa zasady zapobiegania i zwalczania koronawirusa w Polsce. Określa również możliwe rozwiązania sytuacji kryzysowych, wiążących się z rozprzestrzenianiem wirusa.
Koronawirus (covid-19) – obowiązki przedsiębiorcy:
Warto zaznaczyć, że panująca sytuacja naraziła już przedsiębiorców na problemy, np. dodatkowe koszty sprzętu do pracy zdalnej pracownika, brak możliwości swobodnego przemieszczania się między granicami czy ograniczenie dostaw z Chin. Co istotnego z punktu widzenia przedsiębiorcy odnajdziemy w tekście ustawy?
Specjalna ustawa dotycząca koronawirusa w Polsce weszła w życie 8 marca 2020 roku. Z jej treścią można zapoznać się tutaj.
Projekt specustawy daje pracodawcy prawo do polecenia pracownikowi pracy zdalnej.
Należy unikać bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi oznaki choroby.
Ponadto zatrudnionemu sprawującemu opiekę nad dzieckiem, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni. W projekcie ustawy została poruszona kwestia regulująca kwestię zasiłku. Rozdział 2, art. 4.2:
„Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznawany jest w trybie i na zasadach określonych w ustawie, o której mowa w ust. 1, i nie wlicza się do okresu, o którym mowa w art. 33 ust. 1 pkt 1 tej ustawy. Za okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, zasiłek, o którym mowa w art. 32 ust. 1 ustawy, o której mowa w ust. 1, nie przysługuje„
Prezes Rady Ministrów może wydawać polecenia, które wymagają natychmiastowego wykonania i mogą obowiązywać również przedsiębiorców. Wykonywanie zleconych zadań jest finansowane ze środków budżetu państwa. Natomiast prowadzenie przygotowań do realizacji wyznaczonego zadania, powinno odbyć się ze środków własnych przedsiębiorcy. W przypadku odmowy przedsiębiorcy, decyzja i tak podlega natychmiastowemu wykonaniu. Jej wykonanie finansowane jest ze środków budżetu państwa.
Ustawa skupia się również na osobach świadczących usługi turystyczne. Z powodu epidemii wirusa podróżny może odstąpić od umowy zawartej z przedsiębiorcą oferującym organizację wycieczki. W takiej sytuacji przedsiębiorcy turystycznemu przysługuje zwrot wpłat przekazanych na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. O zwrot sumy należy wystąpić nie później niż w terminie 60 dni.
Szczegóły dotyczące zwrotu są opisane w poniższym fragmencie ustawy. Rozdział 2, art. 13.3:
„We wniosku do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego o zwrot wpłat należy wykazać kwotę mającą podlegać zwrotowi. Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające odstąpienie od umowy lub jej rozwiązanie, o których mowa w ust. 1, wraz z oświadczeniem organizatora turystyki dotyczącym daty, w których to oświadczenie lub rozwiązanie stało się skuteczne oraz korektę złożonej deklaracji wraz z wykazem umów, z których wynikają składki podlegające zwrotowi w przypadku, o którym mowa w ust. 1.”
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!