Przedsiębiorcy, którzy zakupili nieruchomość z zamiarem przyjęcia jej jako składnik firmowego majątku, powinni we właściwy sposób określić wartość początkową takiej inwestycji. Okazuje się bowiem, że część wydatków związanych z lokalem/budynkiem stanowiącym środek trwały w budowie, mimo trwającej inwestycji, od samego początku może być zaliczana bezpośrednio do kosztów podatkowych prowadzonej działalności. Przykładem takich wydatków są bieżące koszty utrzymania nieruchomości.
Bieżące utrzymanie nieruchomości – co to znaczy?
Do kosztów związanych z bieżącym utrzymaniem nieruchomości zalicza się te wydatki, które przedsiębiorca ponosiłby niezależnie od tego, czy jest prowadzona inwestycja związana z danym lokalem lub budynkiem. Należy zaliczyć do nich przede wszystkim wydatki na:- czynsz oraz inne stałe opłaty np. za zarządzanie nieruchomością dla wspólnoty,
- podatek od nieruchomości,
- opłaty za wywóz nieczystości,
- media (woda, energia, gaz).
Ważne!
Jeżeli media zużywane są w wyniku prowadzonej inwestycji, wówczas ich całość lub określona część będzie stanowiła składnik wartości początkowej nieruchomości. Sposób kwalifikacji zależy w tym wypadku od rodzaju prac wykonywanych w związku z podjętą inwestycją.
Wydatki na bieżące utrzymanie nieruchomości a koszty
Wskazane wyżej wydatki na bieżące utrzymanie nieruchomości mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów już od momentu nabycia lokalu/budynku (i nie będą tym samym powiększać wartości początkowej środka trwałego). Zdaniem organów podatkowych nieruchomości będące przedmiotem opodatkowania zawsze wykazują bowiem potencjalny związek z przychodami podatnika – może on w każdej chwili podjąć decyzję o ich sprzedaży czy wynajmie, które to wygenerują przychody.
W związku z powyższym, już w okresie, w którym brak jest bezpośredniego powiązania przedmiotu opodatkowania z przychodami podatnika (w trakcie prowadzonej inwestycji), nieruchomość taka stanowi źródło potencjalnych przychodów i jako taka pozwala na zaliczenie wydatków związanych z jej bieżącym utrzymaniem do bieżących kosztów podatkowych prowadzonej działalności.
Należy je ująć w kolumnie 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pozostałe wydatki).