|
|
3 minut czytania

KPIR prowadzona metodą memoriałową

Podatnicy prowadzący KPiR mogą wybrać jeden z dwóch dostępnych sposobów ewidencjonowania kosztów – metodę uproszczoną (inaczej kasową, często myloną z metodą kasową w VAT) lub metodę memoriałową.

Metoda memoriałowa w KPiR
Podatnicy prowadzący KPiR mogą wybrać jeden z dwóch dostępnych sposobów ewidencjonowania kosztów – metodę uproszczoną (inaczej kasową, często myloną z metodą kasową w VAT) lub metodę memoriałową. Druga z nich uznawana jest za nieco trudniejszą. Metoda memoriałowa w KPiR na czym polega? O czym warto pamiętać, decydując się na księgowanie według jej zasad?

Metoda memoriałowa w KPiR – podział kosztów

Prowadząc KPiR zgodnie z metodą memoriałową, podatnik jest zobowiązany do oddzielenia:
  • kosztów bezpośrednich – związanych z przychodem uzyskanym w danym roku,
  • kosztów pośrednich – związanych z ogółem prowadzonej działalności.
Od tego, z jakim rodzajem kosztu mamy do czynienia będzie zależało bowiem, kiedy dany wydatek zaliczymy do kosztów podatkowych.

Metoda memoriałowa – koszty bezpośrednie

Zgodnie z metodą memoriałową, koszty bezpośrednio związane z uzyskiwanym przychodem i poniesione w danym roku lub w roku następnym (ale co ważne – do dnia złożenia zeznania podatkowego), np. zakupione towary/materiały, powinny zostać ujęte w roku, w którym uzyskano odpowiadające im przychody.

Metoda memoriałowa w KPiR– koszty pośrednie

Inaczej jest w przypadku kosztów pośrednich – te, co do zasady, należy ująć w KPiR w dniu wystawienia faktury, rachunku lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania. Wyjątek stanowią tu koszty dotyczące okresu przekraczającego rok podatkowy – w takim wypadku należy je podzielić (np. proporcjonalnie) i odpowiednio zaksięgować do okresów, których dotyczą.

Przykład 1.
Przedsiębiorca w listopadzie 2016 r. zakupił 20 baterii do telefonów (do dalszej odsprzedaży – k. bezpośredni) za łączną kwotę 1 000 PLN netto. 5 baterii sprzedał w 2016 r., a pozostałe już w 2017 r. W jaki sposób powinien zewidencjonować ten zakup w KPiR?
  • Na 31.12.2016 zapis w kol. 10 KPiR w wysokości 250 PLN (plus w kol. 15 i 16 pozostała wartość netto z adnotacją o braku przychodów związanych z zakupem)
  • Pozostałe kwota (750 PLN) – zapis już w 2017 r.
Pozostałe baterie w wartości wynikającej z faktury, powinny zostać ujęte w remanencie na zakończenie 2016 r.
Przykład 2.
W maju 2017 r. podatnik wykupił ubezpieczenie OC do samochodu firmowego (koszt pośredni). Polisa obejmuje okres 12 miesięcy, licząc od maja 2017 r. Jak powinien wyglądać zapis w KPiR prowadzonej metodą memoriałową? W dacie wystawienia polisy zależy wpisać:
  • w kol. 13 kwotę ubezpieczenia obejmującą okres maj-grudzień 2017 r.
  • w kol. 15 oraz 16 („Uwagi”) wartość składki odnoszącej się do 2018 r. (okres styczeń-kwiecień) wraz z adnotacją, że ta część będzie stanowiła koszt stycznia 2018 r.
 
Jak prowadzić KPiR metodą uproszczoną? Kliknij i dowiedz się więcej!
  Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003