Czy samofakturowanie w KSEF wymaga szczególnych uprawnień?
Do wystawienia faktury w trybie samofakturowania w KSeF konieczne są te same uprawnienia co w przypadku faktury standardowej oraz fakt nadania roli samofakturowania przez podmiot występujący w roli sprzedawcy.
Samofakturowanie jest możliwe, jeśli sprzedawca i nabywca zawarli umowę w sprawie wystawiania faktur w imieniu i na rzecz sprzedawcy przez kupującego. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Samofakturowanie. Wystawianie faktur w imieniu sprzedawcy.
Nabywcy, którzy dostali uprawnienia do samofakturowania w KsEF od sprzedawcy mogą uprawniać kolejne osoby do samofakturowania na rzecz sprzedawcy (możemy je nazwać “prawą ręką” nabywcy)..
Przedsiębiorca – sprzedawca może nadać uprawnienie do samofakturowania wskazanemu nabywcy. Będzie on uprawniony do wystawiania faktur w imieniu sprzedawcy.
Pan Kamil świadczy usługi informatyczne dla pani Magdy. Przedsiębiorcy mają podpisaną umowę o samofakturowaniu. Pan Kamil może nadać w KSeF uprawnienie pani Magdzie do wystawiania faktur w procedurze samofakturowania (rolę samofakturującego).
Osoba fizyczna uprawniona przez sprzedawcę w zakresie nadawania uprawnień w KSeF (jego “prawa ręka”), może wskazywać podmioty/osoby, które jako nabywcy mogą wystawiać faktury w procedurze samofakturowania w imieniu sprzedawcy.
Pan Kamil nadał uprawnienia do nadawania uprawnień w KSeF dla pani Izabeli. Pani Izabela może wskazać nabywcę, który będzie uprawniony do samofakturowania w imieniu i na rzecz pana Kamila.
Sprzedawca uprawniający nabywcę do samofakturowania będzie musiał nadać nabywcy to uprawnienie w KSeF. Faktury w ramach tej procedury będą mogły być wystawiane bezpośrednio przez nabywcę lub przez podmioty/osoby uprawnione przez niego do wystawiania faktur w KSeF.
Faktury w ramach samofakturowania może wystawić nabywca, uprawniony przez sprzedawcę (patrz. przykład 1.)
Osoba fizyczna uprawniona przez nabywcę (samofakturującego) do wystawiania faktur, automatycznie posiada uprawnienie do wystawiania faktur w procedurze samofakturowania w imieniu sprzedawcy – jeśli przedsiębiorca nadający uprawnienia (nabywca) ma z danym sprzedawcą umowę w sprawie samofakturowania.
Pani Magda, która nabywa usługi od pana Kamila ma z nim zawartą umowę w sprawie samofakturowania. Pani Magda (która ma uprawnienia do samofakturowania w KSeF od pana Kamila) nadała uprawnienia do wystawiania faktury w KSeF dla pani Pauliny. Oznacza to, że pani Paulina może wystawiać faktury w drodze samofakturowania w imieniu pana Kamila (sprzedawcy) dla pani Magdy.
Podmiot uprawniony przez nabywcę do wystawiania faktur, automatycznie posiada uprawnienie do wystawiania faktur w procedurze samofakturowania. Dany podmiot może ponadto nadać uprawnienia do wystawiania faktur konkretnym osobom.
Pani Magda jest uprawniona do samofakturowania na rzecz pana Kamila, który świadczy dla niej usługi programistyczne. Pani Magda nadała uprawnienia do wystawiania faktur dla biura rachunkowego IFIRMA. Z kolei biuro rachunkowe, nadało uprawnienia do wystawiania faktur dla swojego pracownika; pani Kasi. Oznacza to, że pani Kasia może wystawiać faktury w procedurze samofakturowania na rzecz pana Kamila dla pani Magdy.
Sprzedawca będzie miał w systemie KSeF dostęp do faktur wystawionych przez nabywcę w ramach procedury samofakturowania. Nie ma konieczności przekazywania sprzedawcy nr KSeF wystawionych faktur.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
Kiedy samofakturowanie w KSeF jest możliwe?