Ministerstwo Finansów wydłużyło termin obowiązkowego KSeF dla firm. Zależy on od tego, czy przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, do kiedy musisz wdrożyć KSeF w swojej firmie.
Ministerstwo Finansów w ostatnim komunikacie poinformowało o przesunięciu wejścia w życie KSeF (Krajowy System e-Faktur). Dla niektórych przedsiębiorców będzie on obowiązkowy od 1 lipca 2024 r., a pozostali będą mieli czas na wdrożenie systemu do 1 stycznia 2025 r. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, od kiedy KSEf będzie obowiązkowy dla Twojej firmy oraz jakie jeszcze zmiany w kontekście KSeF podjęło ministerstwo.
System KSeF to centralny zbiór wszystkich faktur wprowadzonych do obiegu. Jego głównym narzędziem jest platforma do wystawiania, przechowywania i otrzymywania faktur ustrukturyzowanych. Ten rodzaj faktur został wprowadzony Ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2076), zwaną potocznie pakietem SLIM VAT 2.
Faktury ustandaryzowane to faktury elektroniczne (e-faktury) w formacie XML, którym system nada numer identyfikacyjny. Będzie można je wystawić programie księgowo-finansowym używanym w firmie zintegrowanym z KSeF za pomocą API. Przedsiębiorcy, którzy nie korzystają z księgowości online, będą używać rządowej aplikacji e-Mikrofirma powiązanej z KSeF. Faktury będą przechowywane w KSeF przez 10 lat, licząc od końca roku, w którym zostały wystawione.
Informacje, które można znaleźć w internecie o tym, że KSeF stanie się obligatoryjny od 1 stycznia 2024 r., są już nieaktualne. Tak pierwotnie miało być, ale resort finansów po konsultacjach z rynkiem zdecydował o przesunięciu daty wdrożenia KSeF. Nowe terminy zależą od tego, czy przedsiębiorca jest czynnym, czy zwolnionym podatnikiem VAT.
Wszyscy chętni przedsiębiorcy mogą używać systemu KSeF już teraz. Od 1 stycznia 2022 r. funkcjonuje dobrowolna wersja produkcyjna pod tym linkiem. Korzystanie z niej wymaga uwierzytelnienia profilem zaufanym lub certyfikatem kwalifikowanym. Uwaga – wystawiona faktura w środowisku produkcyjnym i przesłana do KSeF jest dokumentem wprowadzonym do obiegu prawnego.
Dostępna jest też wersja testowa KSeF, za pomocą której można zapoznać się z techniczną stroną obsługi systemu.
Poza przesunięciem terminu obowiązkowego wejścia w życie, resort zdecydował też, że:
KSeF to jeden z elementów polityki uszczelniania VAT przyjętej przez państwo, ale rozwiązanie ma zalety także i dla przedsiębiorców. Dzięki optymalizacji procesów fakturowych:
Jedyną zauważalną wadą KSeF jest fakt, że obejmie on wszystkich przedsiębiorców, także tych najdrobniejszych. Część z nich korzysta jeszcze z faktur papierowych, ponieważ nie są biegli w obsłudze programów komputerowych, zatem po wdrożeniu KSeF będą musieli się przeszkolić. Ostateczna wersja projektu ustawy ma zostać opublikowana do końca marca 2023 r., a ogłoszenie ustawy w dzienniku ustaw odbędzie się w lipcu 2023 r.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Co to jest KSeF?
Od kiedy KSeF będzie obowiązkowy dla firm?