|
|
2 minut czytania

Księgi podatkowe tylko komputerowo

Jeszcze do końca 2022 roku przedsiębiorcy nie muszą prowadzić PKPiR, czy też ewidencji przychodów komputerowo. Przepisy nie zabraniają wypełniania i prowadzenia takich ewidencji ręcznie. Polski Ład ze swoimi zmianami wkracza również na ten obszar. Sprawdźmy, co i od kiedy zmieni się w prowadzeniu ksiąg podatkowych.

księgi podatkowe komputerowo

Zmiana formy opodatkowania 2025 – jaka forma opodatkowania jest najlepsza dla firmy jednoosobowej?

Księgi podatkowe tylko elektronicznie – materiał video

 

Co zmienia Polski Ład w formie prowadzenia ksiąg podatkowych?

Zgodnie z tym, co można przeczytać w projekcie ustawy i w uzasadnieniu do niej, wprowadzony zostanie obowiązek prowadzenia ewidencji rachunkowych, ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych. Pod pojęciem ksiąg podatkowych mieści się:

  • PKPiR,
  • ewidencja przychodów w ryczałcie,
  • ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Przesyłanie plików w formie ustrukturyzowanej będzie obowiązywało zarówno w trakcie roku podatkowego, jak i po jego zakończeniu. W trakcie roku podatkowego trzeba będzie przesyłać ewidencje:

  • miesięcznie w terminie do 20 dnia następnego miesiąca,
  • kwartalnie w terminie do 20 dnia miesiąca po zakończeniu kwartału,

w zależności od przyjętej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Po zakończeniu roku podatkowego księgi podatkowe będą przesyłane w terminie od upływu ustawowego okresu do złożenia zeznania rocznego:

  • PIT-28 – do końca lutego za poprzedni rok podatkowy,
  • PIT-36 i 36L – do 30 kwietnia.

Obowiązkiem zostaną również objęte podmioty prowadzące działy specjalne produkcji rolnej, jeżeli ich dochody są ustalane na podstawie prowadzonych ksiąg. Projekt ustawy zakłada również wprowadzenie regulacji pozwalających na poszerzenie zakresu danych przekazywanych w formie ustrukturyzowanej. Zakres dodatkowych danych będzie określony w drodze rozporządzenia wydawanego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

Od kiedy księgi podatkowe tylko komputerowo?

Przedsiębiorcy, którzy obecnie prowadzą księgi podatkowe ręcznie muszą pomyśleć, w jaki sposób wypełnią narzucone obowiązki ustawowe.

Na stronie legislacyjnej można przeczytać informację, że projekt ustawy został przekazany Prezydentowi i Marszałkowi Senatu dnia 4 października 2021 roku.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003