Podatkowa księga przychodów i rozchodów to ewidencja, w której zebrane są wszystkie zdarzenia w przedsiębiorstwie. Na czym polega księgowanie kosztów w KPiR i jakie wydatki należy w niej ujmować? Oczywiście te które mają wpływ na wysokość podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednym z takich elementów są koszty uzyskania przychodów, które zgodnie z rozporządzeniem w sprawie prowadzenia KPiR należy ewidencjonować w kolumnach 10, 11, 12 i 13.
- 1. Kolumna 10 KPiR – towary i materiały
- 2. Kolumna 11 KPiR – koszty uboczne zakupu
- 3. Kolumna 12 KPiR – wynagrodzenia
- 4. Kolumna 13 KPiR – pozostałe wydatki
Księga przychodów i rozchodów – najważniejsze kolumny:
KPiR – kolumny 10, 11, 12 i 13
Kolumna 10 KPiR – Towary i materiały
Pierwsza kolumna kosztowa KPiR – kolumna 10 – przeznaczona jest do wpisywania zakupu materiałów i towarów handlowych, według cen zakupu. Pod pojęciem materiałów podstawowych należy rozumieć:
- wszelkiego rodzaju surowce, które stają się główną substancją gotowego wyrobu, w trakcie produkcji lub świadczenia usługi (np. mąka u piekarza),
- części składowe, z których producent montuje gotowy wyrób (np. procesory, płyty główne przy tworzeniu komputerów, ale także usługi podwykonawców, które stają się główną substancją wykonywanej usługi),
- elementy ściśle złączone z towarem (np. puszka u producenta konserw).
Z kolei za towary handlowe uznaje się zakupy przeznaczone bezpośrednio do ich dalszej odsprzedaży – przykład mogą stanowić tu buty w sklepie obuwniczym czy części samochodowe w sklepie motoryzacyjnym.
Kolumna 11 KPiR – Koszty uboczne zakupu
Kolumna 11 KPiR służy do ewidencjonowania tzw. kosztów ubocznych zakupu. Do takich zalicza się natomiast m.in. związane z zakupem towarów handlowych wydatki na transport, ubezpieczenie w drodze, załadunek oraz wyładunek.
Kolumna 12 księgi przychodów i rozchodów – Wynagrodzenia
W kolumnie 12 KPiR dokonuje się wpisów dotyczących wynagrodzeń brutto wypłacanych pracownikom (w gotówce i naturze) oraz wynagrodzeń wypłacanych osobom z tytułu umów zlecenia oraz umów o dzieło. Wpisów takich dokonuje się na podstawie listy płac oraz innych dowodów, jak np. potwierdzenia przekazanie wynagrodzenia na rachunek pracownika czy też rachunek wystawiony przez zleceniobiorcę lub wykonawcę dzieła.
Kolumna 13 KPiR – Pozostałe wydatki
Ostatnia kosztowa kolumna księgi przychodów i rozchodów (13) jest przeznaczona do księgowania kosztów w KPiR wszystkich innych niż te, które podlegają wpisowi we wcześniej omówionych pozycjach (z wyjątkiem kosztów, których nie uznaje się za koszty uzyskania przychodu – tych w ogóle nie ujmuje się w KPiR). W związku z powyższym znajdą się tutaj m.in.:
- czynsz za lokal,
- opłata za tzw. media,
- usługi telefoniczne,
- zakup paliwa i innych wydatków związanych z samochodem,
- amortyzacja środków trwałych,
- składki na ubezpieczenia ZUS stanowiące koszt podatkowy,
- zakup wyposażenia i wiele innych.