Zarówno w ustawie o podatku od towarów i usług, jak i w rozporządzeniach wykonawczych nie znajdziemy wzoru faktury, a jedynie informacje, co taki dokument powinien obowiązkowo zawierać. I tak, oprócz oczywistych elementów, jak wystawca i odbiorca, a także numer faktury, data wystawienia, czy kwoty netto, VAT i brutto, ustawodawca wskazuje na konieczność zamieszczenia informacji na temat jednostki miary dostarczonych towarów. Czy obowiązek taki występuje także w przypadku świadczenia usług?
Jednostki miar na fakturze – omówione zagadnienia:
Zgodnie z zapisami art. 106e ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług faktura powinna każdorazowo zawierać informacje na temat jednostki miary oraz ceny jednostkowej towaru. Warto pamiętać, że z punktu widzenia prawa podatkowego, jest to tak samo ważny element, jak dane sprzedawcy, nabywcy, czy określenie nazwy towaru. Co ważne, dane na fakturze powinny być określane w taki sposób, by były one jak najbardziej przejrzyste i czytelne. W związku z powyższym nie ma przeszkody, by jako jednostkę miary na fakturze przyjąć sztuki, butelki, paczki, czy też kartony. Należy także pamiętać o przypisaniu do każdej z nich odpowiedniej ceny jednostkowej.
W przypadku usług kwestia określenia jednostki miary wygląda nieco inaczej. W wyżej wymienionym artykule ustawy o VAT ustawodawca określa, że na fakturze powinien znaleźć się zakres świadczonych usług. W tym celu najlepiej posłużyć się aktualną Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU). Pozwoli ona na precyzyjne nazwanie i określenie świadczenia na fakturze, a także pomoże w określeniu właściwej stawki podatku od towarów i usług.
Oczywiście dokładność określenia zakresu usług na dokumencie sprzedażowym będzie zależała od rodzaju świadczenia oraz warunków zawartej z klientem umowy – w przypadku niektórych usług możliwe jest bowiem wskazanie ceny jednostkowej i rozliczenia w godzinach pracy (np. przy fakturze za obsługę IT ze stawką godzinową w umowie), czy też przejechanych kilometrach (np. przy usługach transportowych ze stawką za kilometr w umowie). Jeśli chodzi o usługi sztuka może pojawić się jako jednostka miary na fakturze – będzie tak w sytuacji, gdy określamy łączną wartość usługi wykonanej w danym okresie rozliczeniowym.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Czy konieczna jest jednostka miary na fakturze za usługę?
Bez sensu, artykuł wraz nie wyjaśnia co powinno się pisać w jednostce przy usługach.
O przykładach zastosowania jednostki przy sprzedaży usług można przeczytać w naszej odrębnej publikacji dostępnej tutaj.