|
|
2 minut czytania

Nota obciążeniowa – kiedy stosować?

Nota obciążeniowa, jako dokument spotykany w obrocie gospodarczym znacznie rzadziej, niż faktura, może wzbudzać niepewność co do księgowania przez przedsiębiorcę. Tymczasem jest to prosty w użyciu dowód księgowy, dokumentujący takie przychody lub koszty, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

nota obciążeniowa - kiedy stosować?

nota obciążeniowa

Nota obciążeniowa – kiedy ją stosować?

Noty obciążeniowej – określanej także jako księgowa – używa się w sytuacji, kiedy chcemy obciążyć kontrahenta, a dana transakcja nie podlega opodatkowaniu VAT.

Najczęściej dotyczy to:

  • Naliczenia odsetek za opóźnienie w płatnościach lub kar umownych
  • Obciążenia pracownika kosztami kar bądź wyrządzonych szkód
  • Przenoszenia na nabywcę kosztów, które nie podlegają VAT.

Nota obciążeniowa - kiedy stosować

Warto zauważyć, że nota księgowa dotyczy pozostałych kosztów, a nie tych wynikających z podstawowej działalności firmy. Dlatego też nie jest możliwe zastąpienie notą księgową:

  • Faktur, wystawianych przez podatników korzystających ze zwolnienia z VAT – sprzedaż towarów lub usług korzysta tu ze zwolnienia, ale co do zasady podlega przepisom ustawy o VAT
  • Refaktur, za pomocą których zakupione usługi lub towary przenoszone są na kontrahenta.

Nota księgowa – w jakiej formie?

Przepisy, na których opiera się księgowość uproszczona, zasadniczo nie określają elementów niezbędnych w nocie księgowej. Dlatego też w tym wypadku można posiłkować się przepisami Ustawy o rachunkowości, zgodnie z którą dowód księgowy powinien zawierać przynajmniej:

  • Określenie rodzaju dowodu i numeru identyfikacyjnego
  • Określenie stron – nazw i adresów – stron operacji
  • Opis operacji
  • Wartość
  • Datę operacji oraz – jeśli jest inna – datę sporządzenia dowodu.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Najważniejsze pytania

  1. Nota obciążeniowa i nota księgowa czy to, to samo?

    Tak – określeń tych można używać zamiennie.
  2. Tak – określeń tych można używać zamiennie.

    Nota obciążeniowa ma zastosowanie w sytuacji, gdy chcemy obciążyć kontrahenta, a dana transakcja nie podlega opodatkowaniu VAT. Są to najczęściej sytuacje takie jak:
    • naliczenia odsetek za opóźnienie płatności
    • obciążenia pracownika kosztami np. za wyrządzone szkody
    • niepodlegające VAT koszty, przenoszone na nabywcę
  3. Nota księgowa w jakiej powinna być formie?

    Nie ma jasno określonych elementów jakie nota księgowa powinna zawierać. W tym przypadku zastosowanie mają przepisy ustawy o rachunkowości i określone elementy jakie powinien zawierać każdy dowód księgowy. Są to między innymi:
    • rodzaj dowodu i jego numer identyfikacyjny
    • określenie stron operacji
    • wartość operacji
    • data operacji

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003