Kim jest osoba współpracująca?
W świetle przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych, za osobą współpracującą uważa się:- małżonka
- dzieci własne
- dzieci drugiego małżonka
- dzieci przysposobione
- rodziców
- macochę i ojczyma
- osoby przysposabiające
Czy członkowie rodziny przedsiębiorcy, którzy pomagają przy prowadzeniu tej działalności muszą być zgłoszeni do ZUS jako osoby współpracujące? Czy mogą być zatrudnieni na podstawie umowy cywilnoprawnej? Jak powinna wyglądać umowa zlecenie z małżonkiem lub innym członkiem rodziny?
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
Czyli umowa zlecenie z małżonkiem na małą kwotę jest wyjściem z problemu konieczności płacenia pełnego ZUS-u. To jest ogólnie nie fair, że ZUS trzeba płacić ale do kosztów nie można sobie tego zaliczyć. Bardzo nieuczciwe.