Decyzja o zawieszeniu działalności gospodarczej ma wpływ na rozrachunki publicznoprawne – także związane z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Decyzja o zawieszeniu działalności gospodarczej ma wpływ na rozrachunki publicznoprawne – także związane z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Podstawowym obowiązkiem przedsiębiorcy, który planuje zawieszenie działalności gospodarczej, jest złożenie CEIDG-1 w urzędzie miasta lub gminy.
Na podstawie tego druku informacje o przerwie w firmie przesyłane są do kolejnych urzędów – w tym do ZUS.
Urzędnicy ZUS, po otrzymaniu odpowiednich danych, samodzielnie sporządzają deklaracje:
Potwierdzenie stworzenia dokumentacji zostanie także wysłane bezpośrednio do przedsiębiorcy.
Wyrejestrowanie z ZUS możliwe jest tylko wtedy, gdy w działalności nie zatrudnia się pracowników – w przypadku zatrudniania zawieszenie nie jest możliwe. Natomiast, automatycznemu wyrejestrowaniu podlegać będą członkowie rodziny ubezpieczeni wraz z przedsiębiorcą, osoby współpracujące oraz zatrudniane na podstawie umów cywilnoprawnych.
Zawieszając działalność gospodarczą przedsiębiorca zawiesza jednocześnie obowiązek opłacania składek ZUS. Oznacza to, że przez czas trwania zawieszenia nie mamy generalnie obowiązku płacenia składek, ani składania dokumentów.
Wyjątek może stanowić sam miesiąc zawieszenia działalności – jeśli nie zaczynamy przerwy od pierwszego dnia miesiąca. W takiej sytuacji należy opłacić:
Wpłacając niestandardową kwotę składek do ZUS przedsiębiorca powinien złożyć za dany okres ZUS DRA, na podstawie którego składka zostanie rozliczona.
Przedsiębiorca zawieszający działalność nie podlega obowiązkowi opłacania składek, ale z drugiej strony – z dniem zawieszenia traci również prawo do ubezpieczenia (w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego – po 30 dniach od daty zawieszenia). W takiej sytuacji można je uzyskać w inny sposób:
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.