Programista prowadzący działalność gospodarczą może prowadzić księgowość samodzielnie przy pomocy księgowości internetowej lub wynająć biuro rachunkowe online. Zobacz, na czym polega księgowość w małej firmie w branży IT i jakie są zalety zdalnej księgowości. Im mniejsza skala działalności, tym mniej obowiązków i wątpliwości związanych z rozliczeniami. Jednoosobowe działalności gospodarcze zazwyczaj nie muszą prowadzić ksiąg rachunkowych. Dopóki nie przekraczają limitu przychodów (od 2017 r. limit wynosi 2 mln euro), mogą prowadzić księgowość uproszczoną, tzw. małą księgowość, która jest o wiele mniej skomplikowana i mniej kosztowna.
Ksiegowość dla programisty
Prowadzenie księgowości w małej firmie polega przede wszystkim na wystawianiu faktur i rachunków, księgowaniu dokumentów, prowadzeniu ewidencji oraz generowaniu deklaracji podatkowych i deklaracji do ZUS.
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowaPodczas rejestracji działalności na druku CEIDG-1 przedsiębiorca wybiera, w jaki sposób będzie rozliczał się z urzędami. Programista może, w zależności od wybranej formy opodatkowania, rozliczać się przy pomocy Ewidencji przychodów lub Księgi Przychodów i Rozchodów.
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmoKsiążka Przychodów i Rozchodów
(KPiR) to prosta i wymagająca stosunkowo niewiele czasu ewidencja, w której księguje się sprzedaż i firmowe wydatki. Podatek opłaca się od dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty.
Ewidencja przychodów
dotyczy przedsiębiorców korzystających z uproszczonej formy opodatkowania w postaci ryczałtu ewidencjonowanego. W ewidencji przychodów księguje się, jak sama nazwa wskazuje, same przychody – i to od nich opłaca się podatek. Ponieważ ryczałt nie uwzględnia kosztów uzyskania przychodu, a usługi związane z oprogramowaniem obowiązuje przeważnie stawka 17%, mało który programista decyduje się na tę formę opodatkowania.
Uwaga.
Osoby, które będą świadczyć usługi na rzecz byłego pracodawcy (takie same, jakie świadczyły, gdy były zatrudnione na umowę o pracę), w pierwszym roku prowadzenia działalności nie mają możliwości wybrania podatku liniowego i ryczałtu. Przechodząc na samozatrudnienie warto więc zwrócić uwagę na zapisy w umowie, fakturach i kodach PKD.Oprócz KPiR lub ryczałtu, programista musi prowadzić różne inne ewidencje, m.in.:
- przebiegu pojazdu (w przypadku wykorzystywania prywatnego samochodu w firmie),
- wyposażenia (która obejmuje wyposażenie o wartości powyżej 1,5 tys. zł),
- środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (obejmuje zakupy o wartości 3,5 tys. złotych),
a także pamiętać o składaniu deklaracji podatkowych oraz przechowywaniu dokumentacji firmowej. Do obowiązków programistów należy też sporządzanie remanentów, nawet jeśli prowadzą tylko działalność usługową.
Firma zarejestrowana do VAT musi dodatkowo prowadzić rejestr VAT i składać w urzędzie deklaracje VAT. Jeśli obroty firmy nie przekraczają progu 200 tys. zł rocznie, to przedsiębiorca może korzystać ze zwolnienia z VAT. Rejestracja może być jednak opłacalna m.in. dla programistów, którzy generują duże koszty, przy których można odliczyć podatek VAT, współpracują z kontrahentami zarejestrowanymi do VAT lub świadczą usługi głównie na rzecz podmiotów zagranicznych.
Warto pamiętać, że jeśli firma świadczy usługi na rzecz podmiotu zagranicznego zarejestrowanego do podatku unijnego (np. Apple), to wymaga to rejestracji jako podatnik VAT-UE – lecz taka sytuacja nie wymaga rejestracji do VAT w Polsce.
Ważne!
Zanim zarejestrujesz działalność, spójrz na kalendarz. Niektórzy początkujący przedsiębiorcy mają prawo do tzw. małego ZUSu, który przysługuje im przez pełne 24 miesiące. Słowo „pełne” jest tutaj kluczowe – z tego powodu nie warto zakładać działalności pierwszego dnia miesiąca. Jeśli rozpoczniemy działalność np. drugiego dnia, to za niego również zapłacimy mały ZUS, ale taki miesiąc nie będzie liczył się jako pełny. Przedsiębiorca zyska więc 1 dodatkowy miesiąc.Biuro rachunkowe online
Biuro rachunkowe online – ifirma.pl to nowoczesne i wygodne rozwiązanie – nie tracisz czasu na dostarczanie dokumentów do zaksięgowania, a Twoja księgowa jest zawsze do Twojej dyspozycji.
- Twój dedykowany księgowy rozliczy za Ciebie przychody z App Store, Google Play i AdMob,
- rozliczy wydatki na hosting i licencje,
- deklaracje i rozliczenia złoży w Twoim imieniu w stosownych urzędach,
- dokumenty kosztowe możesz wysłać online (np. w formie zdjęć) lub tradycyjną pocztą,
- masz wgląd do wszystkich dokumentów przez całą dobę, wystarczy zalogować się na konto,
- w razie potrzeby reprezentujemy Cię przed ZUS i US.
Przekaż nam swoją księgowość i przestań martwić się o terminy. Wszystkie Twoje dokumenty rozliczymy i dostarczymy na czas.
Posiadamy licencję na prowadzenie działalności księgowej oraz ubezpieczenie OC.