|
|
4 minut czytania

Mała księgowość – ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt ewidencjonowany to uproszczona forma opłacania podatku, która nie wymaga prowadzenia KPiR. Sprawdź, kto może wybrać ryczałt i jak prowadzić księgowość na ryczałcie.

jaka forma opodatkowania ?

Ryczałt ewidencjonowany to uproszczona forma opłacania podatku, która nie wymaga prowadzenia KPiR. Sprawdź, kto może wybrać ryczałt i jak prowadzić księgowość na ryczałcie.

Dla kogo ryczałt?

Ryczałt ewidencjonowany to forma opodatkowania, którą mogą wybrać jednoosobowe działalności gospodarcze oraz działalności prowadzone w formie spółek cywilnych, jawnych i partnerskich.

Wybierając ryczałt, przedsiębiorca płaci podatek jako procent od przychodów: 2%, 3%, 5,5% 8,5%, 17% lub 20%, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Przykładowo, w przypadku handlu stawka podatkowa wynosi 3%, a w przypadku wolnych zawodów 20%.

Jednak przedsiębiorca, który chciałby wybrać ryczałt, powinien sprawdzić, czy nie jest z niego wyłączony m.in. ze względu na:

  • limit przychodów (150 tys. euro w poprzednim roku podatkowym),
  • typ działalności (istnieje lista usług powodujących wyłączenie z ryczałtu),
  • opłacanie podatku w formie karty podatkowej,
  • w przypadku samozatrudnienia: świadczenie usług na rzecz byłego pracodawcy (takich samych, jakie świadczono na umowę o pracę), w pierwszym roku prowadzenia działalności.
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa

Podstawą opodatkowania jest przychód pomniejszony o zapłacone składki społeczne. Nie ma możliwości odliczenia kosztów, dlatego ryczałt to korzystna forma opodatkowania dla podatników, którzy osiągają wysokie przychody i jednocześnie ponoszą niskie koszty działalności. Taka forma opodatkowania może być więc nieopłacalna dla podatników dopiero rozpoczynających działalność i ponoszących wysokie koszty uruchomienia – w takim przypadku lepszym rozwiązaniem może być początkowy wybór opodatkowania na zasadach ogólnych i zmiana opodatkowania na ryczałt ewidencjonowany w późniejszym etapie działalności.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo

Warto również wziąć pod uwagę, że ryczałt uniemożliwia wspólne opodatkowanie zarobków z małżonkiem, a także rozliczanie się na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Jak prowadzić księgowość na ryczałcie ewidencjonowanym?

Sporą zaletą ryczałtu jest uproszczona księgowość. Ryczałtowcy nie muszą prowadzić Książki Przychodów i Rozchodów, zamiast tego prowadzą Ewidencję przychodów. Na jej podstawie wyliczają podatek, który wpłacają do urzędu.

Ewidencję należy prowadzić oddzielnie dla każdego roku i z podziałem na miesiące. Wszystkie zapisy w ewidencji muszą być odpowiednio udoku­mentowane (np. fakturą lub dowodem wewnętrznym).

Program do faktur – Darmowe konto

Przedsiębiorca korzystający z opodatkowania w formie ryczałtu jest też zobowiązany prowadzić:

  • Ewidencję wyposażenia,
  • Wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  • karty przychodów pracowników (jeśli zatrudnia pracowników),

a także pamiętać o składaniu zeznania rocznego oraz o przechowywaniu dokumentacji firmowej, w tym dowodów zakupu towarów.

Wszystkie ewidencje i dokumenty należy przechowywać przez co najmniej 5 lat od końca roku, w którym złożono zeznanie roczne za dany rok podatkowy (na formularzu CEIDG-1 należy wskazać adres, pod którym będzie przechowywana dokumentacja rachunkowa firmy, a także dane podmiotu prowadzącego tę dokumentację).

Przedsiębiorca rozliczający się w formie ryczałtu ewidencjonowanego może prowadzić księgowość samodzielnie, korzystając z programu do rachunków, lub wynająć biuro rachunkowe. Program do księgowości to dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą obniżyć koszty działalności. Z kolei biuro rachunkowe to większa oszczędność czasu – wszystkimi rozliczeniami zajmuje się osobisty księgowy, który bierze na siebie wszelkie obowiązki związane z prowadzoną dokumentacją. To, które rozwiązanie wybrać, zależy od specyfiki danej firmy i preferencji jej właściciela.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie