Zastanawiasz się co to jest podatek u źródła i kto powinien go rozliczać? W takim razie przeczytaj artykuł.
Regulacje podatkowe dotyczące podatku u źródła ciągle budzą wiele emocji. Przepisy są bardzo ogólne a różnorodność dokonywanych transakcji często sprawia dużo problemów z właściwym określeniem sposobu ich opodatkowania. W publikacji przedstawimy ogólne zasady jak obliczyć podatek u źródła.
W ustawach o podatkach dochodowych zostały wymienione określone kategorie przychodów, od których należy pobrać podatek u źródła. Poniżej wymienione zostaną grupy przychodów z podziałem na zryczałtowane stawki podatku dochodowego:
W celu uniknięcia zapłaty podatku od dochodu w podwójnej wysokości wiele krajów podpisało umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jednakże aby nie zapłacić podatku zgodnie z taką umową przedsiębiorca wchodzący w rolę płatnika podatku musi spełniać pewne warunki. Mianowicie musi udokumentować dla celów podatkowych miejsce zamieszkania, siedziby podatnika. Dokumentem potwierdzającym miejsce rezydencji podatkowej jest certyfikat rezydencji.
Przy weryfikacji warunków zastosowania zwolnienia lub warunków niepobrania podatku, wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, płatnik jest obowiązany do dochowania należytej staranności. Ocena dochowania należytej staranności uwzględnia charakter oraz skalę działalności prowadzonej przez płatnika.
Można określić ogólny schemat postępowania, który może posłużyć przedsiębiorcom pomocniczo przy pobieraniu podatku u źródła:
Po zakończeniu roku podatkowego, który w przypadku podatku dochodowego od osób prawnych, nie zawsze będzie się pokrywał z rokiem kalendarzowym, płatnik podatku u źródła ma obowiązek złożyć deklaracje rozliczeniowe:
PIT-8AR należy złożyć do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku do naczelnika urzędu skarbowego według miejsca zamieszkania, siedziby lub miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.
Tematyka związana z poborem i zapłatą podatku u źródła ciągle budzi wiele emocji. Projekt objaśnień podatkowych związanych z tą problematyką na razie pozostaje w fazie roboczej. Ministerstwo Finansów informuje, że trwają prace dotyczące modernizacji poboru podatku u źródła, które zostaną ukończone w 2021 roku.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!
Kiedy płacimy podatek u źródła?
Czy podatek u źródła ma zastosowanie do działalności nierejestrowanej? Czy na gruncie ustawy taki “przedsiębiorca” ma obowiązki płatnika, czy jest traktowany jako osoba prywatna i podatek u źródła go nie dotyczy?