Zastanawiasz się, kto może ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus w 2025 roku? W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie.
Dla wielu drobnych przedsiębiorców obciążenia składkowe bywają często trudne do udźwignięcia. Zdaje sobie z tego sprawę również ustawodawca, ponieważ takim namacalnym sygnałem jest tendencja do zamykania firm lub masowe zawieszanie działalności gospodarczej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, od kilku lat wprowadzono przepisy umożliwiające opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne. W dzisiejszej publikacji napiszemy, kto może ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus w 2025 roku.
Ulga Mały ZUS Plus jest dedykowana dla wybranego grona przedsiębiorców, którzy spełniają określone warunki:
Z Małego ZUS Plus (MZ+) w 2025 roku mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy kontynuują prowadzenie działalności gospodarczej i do tej pory nie wykorzystali jeszcze limitu 36 miesięcy MZ+, jak również ci, którzy dopiero w 2025 roku będą spełniali warunki, żeby skorzystać z preferencji.
Każdy przedsiębiorca, który chce skorzystać z Małego ZUS Plus w 2025 roku musi pamiętać o terminowej rejestracji |
Jeśli przedsiębiorca nie korzystał z MZ+ w 2024 roku, to termin zgłoszenia upływa 31 stycznia 2025 roku z kodem ubezpieczenia 05 90 (05 92). Wraz z deklaracją za miesiąc styczeń 2025 r. składaną w terminie do 20.02.2025 r. należy przesłać ZUS DRA cz.II lub ZUS RCA cz.II |
Przy wznowieniu działalności w trakcie 2025 roku termin na zgłoszenie do MZ+ wynosi 7 dni liczonych od pierwszego dnia wznowienia |
Jeśli w 2025 roku po miesiącu styczniu kończy się okres opłacania składek ZUS na warunkach preferencyjnych termin na zgłoszenie do MZ+ wynosi 7 dni |
W każdym przypadku po przystąpieniu do MZ+ wraz z deklaracją należy przesłać ZUS DRA cz.II lub ZUS RCA cz.II |
Co do zasady z MZ+ przedsiębiorcy mogą korzystać przez okres 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. W 2023 roku został wprowadzony przepis wydłużający MZ+ o 12 miesięcy, ale mogli z niego skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy:
Przepisy weszły w życie 1 sierpnia 2023r. z mocą obowiązującą od tego dnia. Grupa przedsiębiorców, która spełniała warunki ustawowe mogła skorzystać z Małego ZUS Plus przez okres 48 miesięcy. Przepis dotyczący wydłużenia Małego ZUS Plus o 12 miesięcy był to przepis wprowadzony jednorazowo i nie są prowadzone prace nad wydłużeniem okresu obowiązywania MZ+.
W ostatnim czasie stało się głośno,na temat ponownej możliwości skorzystania z Małego ZUS Plus począwszy od 2024 roku. Jednak nie było zgodności co do interpretacji przepisów, innego zdania był ZUS a innego przedsiębiorcy, którzy zyskali poparcie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców (RMŚP), do którego dotarło ponad 600 skarg od przedsiębiorców na praktyki ZUS. Spór dotyczy braku zgodności co do czasu trwania przerwy, po której upływie przedsiębiorca może ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus. Zdaniem Rzecznika przerwa powinna trwać 2 lata, natomiast zdaniem ZUS 3 lata. W 2024 roku ZUS zaczął wydawać decyzje odmowne co do możliwości ponownego skorzystania z MZ+, w ślad za tym sprawy zaczęły trafiać do sądów. W części wyroków zapadły korzystne dla przedsiębiorców rozstrzygnięcia. Na stronie Rzecznika MŚP opublikowane zostały te wyroki:
W wyroku Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 27 czerwca 2024 r., sygn. akt VI U 147/24 czytamy, że zgodnie z założeniami Małego ZUS Plus, po korzystaniu z obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne przez 36 miesięcy, następuje okres swoistej „karencji” o długości 24 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej (…). Do takiej interpretacji prowadzić musi również zastosowanie przewidzianej w art. 11 ustawy Prawo przedsiębiorców zasady przyjaznej interpretacji przepisów.
W kontekście sporu o Mały ZUS Plus, który powstał w 2024 roku, rodzi się pytanie, kto w takim razie będzie mógł ponownie skorzystać z preferencji w 2025 roku? Kluczowy w całej sprawie będzie sposób liczenia 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. W jednej z interpretacji ZUS nr DI/200000/43/76/2024 (decyzja nr 76/2024) z dnia 14.02.2024 r. przedsiębiorca zwrócił się z zapytaniem, czy może ponownie skorzystać z MZP od 1 stycznia 2024 roku skoro od stycznia 2019 roku do 31 grudnia 2021 roku korzystał z Małego ZUS Plus przez 36 miesięcy, a następnie od stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. opłacał Duży ZUS, czyli przez okres 24 miesięcy. ZUS uznał, że przedsiębiorca nie będzie mógł skorzystać z preferencji od stycznia 2024 r. W uzasadnieniu napisał, że aby skorzystać z MZP od stycznia okres 60 miesięcy kalendarzowych, należy ustalić począwszy od grudnia roku poprzedniego, dlatego przedsiębiorca nie spełnia warunków, żeby skorzystać z Małego ZUS Plus w 2024 roku.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy deregulacyjnej, w którym znalazł się również przepis zmieniający ustawę o Systemie Ubezpieczeń Społecznych: w art. 18c w ust. 11 pkt 6 wyraz „60” zastępuje się wyrazem „59”, co oznacza, że MZ+ będzie obowiązywał przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu ostatnich 59 (a nie 60) miesięcy kalendarzowych prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Jak czytamy w uzasadnieniu do tej ustawy, przedmiotowa zmiana ma na celu doprecyzowanie przepisów odnoszących się do tzw. Małego ZUS Plus i umożliwienie realizacji pierwotnych intencji projektodawców tego rozwiązania. Zgodnie bowiem z założeniami Małego ZUS Plus, po korzystaniu z obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne przez 36 miesięcy, następuje okres swoistej „karencji” o długości 24 miesięcy prowadzenia działalności gospodarcze. Zmieniony został przepis stanowiący przesłankę negatywną do korzystania z Małego ZUS Plus, żeby okres wyczekiwania nie przedłużał się o rok. Skrócenie do 59 miesięcy kalendarzowych eliminuje problem, dzięki czemu zainteresowani, o ile spełniają pozostałe warunki ustawowe, będą mogli ponownie skorzystać z MZP po 24 miesiącach oczekiwania. Projekt jest na razie na etapie opiniowania.
Dzięki projektowanej zmianie przepisów przedsiębiorca, który w okresie od stycznia 2020 roku do grudnia 2024 roku wykorzystał 36 miesięcy ulgi będzie mógł skorzystać z Małego ZUS Plus od stycznia 2025 roku.
Jeśli zmiana wejdzie w życie od 1 stycznia 2025 roku przedsiębiorcy nie będą już musieli rozstrzygać sporów z ZUS w sądach
W dzisiejszej publikacji poruszony został temat możliwości ponownego skorzystania z Małego ZUS Plus od 2025 roku, kto będzie mógł skorzystać z preferencji.
Z ulgi w opłacaniu składek ZUS bardzo chętnie korzystają wszyscy przedsiębiorcy, o ile tylko spełniają warunki. Niższe składki społeczne są mniejszym obciążeniem dla finansów firmy. Jednak ulga jest ograniczona czasowo, można z niej korzystać przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Po tym okresie przedsiębiorca może ponownie zgłosić się do Małego ZUS Plus.
Po zamieszaniu, jakie miało miejsce w 2024 roku, co do sposobu liczenia 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej, przedsiębiorcy są pełni obaw, jak to będzie w 2025 roku.
Na szczęście w projekcie ustawy deregulacyjnej przygotowano zmianę przepisów, która ucina dyskusje i spory na ten temat. Zmiana zapisu z 60 do 59 miesięcy zakończy kontrowersje wokół tematu ponownego powrotu do Małego ZUS Plus. Przedsiębiorcy, którzy w okresie od stycznia 2020 r. do grudnia 2024 r. wykorzystali 36 miesięcy MZP mogą ponownie z niego skorzystać od stycznia 2025 roku. Nie będzie już konieczne dochodzenie swoich praw w sądzie.
Stan prawny na dzień: 30.12.2024 r.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Niby dlaczego jedni mogą mieć 36 miesięcy Małego ZUS Plus, a inni tylko 36???
Jeśli ZUS liczy styczeń 2024 jako 61 miesiąc ( w ustawie jest mowa o 60 miesiącach), i dlatego unieważnia dokument zgłoszeniowy do Małego ZUS Plus, to jakim sposobem w styczniu 2025 roku taki ZUS już będzie przysługiwał – czyli po 73 miesiącach???? Logika ZUS-u bardzo pokrętna. Normalnemu człowiekowi znającego podstawy matematyki takie jak zbiory i przedziały i ciągi w głowie się to nie mieści. Takich to mamy “geniuszy” za ogromne pensje, dodatki i nagrody pochodzące z naszych podatków.