Pracodawcy, którzy nie osiągają ustawowo określonego limitu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, mają obowiązek opłacania składek na PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dowiedz się, jaki jest limit i jak wyliczyć składkę! Kliknij po pakiet praktycznych informacji na ten temat!
Pracodawcy, którzy nie zatrudniają określonej ustawowo liczby osób niepełnosprawnych, mogą być zobowiązani do wnoszenia z tego tytułu comiesięcznej opłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Jaka jest jej wysokość takiej składki? Kiedy się ją wpłaca? Czy istnieje możliwość obniżenia takiej wpłaty?
Do wpłacania składek na PFRON zobowiązany jest przedsiębiorca, który zatrudnia w swojej firmie co najmniej 25 osób w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i równocześnie nie osiągają minimum 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych (oznacza to, że jeśli na 30 zatrudnionych osób przynajmniej 2 będą osobami niepełnosprawnymi, wówczas pracodawca nie ma obowiązku wpłacania opłaty na rzecz PFRON). Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych (6%) może zostać obniżony w razie zatrudnienia osób niepełnosprawnych ze schorzeniami szczególnie utrudniającymi wykonywanie pracy.
Dla publicznych i niepublicznych uczelni, wyższych szkół zawodowych, publicznych i niepublicznych szkół, zakładów kształcenia nauczycieli oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi 2%.
Z obowiązku opłacania składek na PFRON zwolnione są również publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne niedziałające w celu osiągnięcia zysku, których wyłącznym przedmiotem prowadzonej działalności jest rehabilitacja społeczna i lecznicza, edukacja osób niepełnosprawnych lub opieka nad osobami niepełnosprawnymi. Co więcej, obowiązek ten nie dotyczy również pracodawców prowadzących zakłady będące w likwidacji oraz te, co do których ogłoszono upadłość.
Składka na PFRON wyliczana jest jako iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia (ogłoszonego na moment dokonywania kalkulacji – wartość ta ulega zmianie co kwartał) i liczby pracowników odpowiadającej różnicy pomiędzy zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych.
Na dzień 1 lutego 2019 roku pracodawca zatrudnia 50 osób w przeliczeniu na pełny etat, w tym 2 osoby niepełnosprawne. Przy tym stanie zatrudnienia wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi 3 osoby (50 osób x 6%). W tym wypadku do spełnienia kryterium 6% brakuje 1 osoby niepełnosprawnej.
Kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w tym czasie: 4 580,20 zł
Należna składka na PFRON będzie wynosić: 0,4065 x 4 580,20 x 1 (osoba) = 1 861,85 zł
Składkę na PFRON można obniżyć. Warunkiem jest dokonanie zakupu usługi (z wyjątkiem handlu) lub produkcji od pracodawcy zatrudniającego co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, który osiąga wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych będących:
– w wysokości co najmniej 30%.
Co ważne, by móc skorzystać z takiego obniżenia, należność za ww. transakcję musi zostać uregulowana w terminie.
Pracodawca zobowiązany jest dokonać wpłaty składki na PFRON w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności powodujące powstanie obowiązku wpłat. W tym też terminie należy wysłać przez teletransmisję danych do PFRON stosowne deklaracje (DEK-I), z których będzie wynikać kwota wpłaty.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Czym jest PFRON?
źródło:biznes.gov.pl
Kto posiada obowiązek opłacania składki na PFRON?
Ile wynosi składka na PFRON?
Jaki jest termin opłacania składek?