|
|
2 minut czytania

Proporcjonalny ZUS – dla kogo?

Obok standardowych składek ZUS oraz znanego dobrze tzw. małego ZUS-u, przedsiębiorcy od 2019 roku będą mogli opłacać proporcjonalny ZUS, który uzależnia wysokość składek społecznych od osiągniętych przez przedsiębiorcę przychodów. Sprawdź, kto skorzysta z tej opcji!

proporcjonalny ZUS

Proporcjonalny ZUS to nowy system wyliczania składek na ubezpieczenie społeczne dla najmniejszych działalności gospodarczych. Zakłada, że wysokość miesięcznej opłaty z tego tytułu będzie zależała od wysokości osiągniętych przez przedsiębiorcę miesięcznych przychodów. Kto będzie mógł skorzystać z proporcjonalnego ZUS

Proporcjonalny ZUS – tylko przy określonych przychodach

Z proporcjonalnego ZUS będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku kalendarzowym z tytułu prowadzonej jednoosobowej działalności osiągnęli przychód roczny nieprzekraczający trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku. Oznacza to, że nowy „mały ZUS” w 2019 roku będzie dostępny dla firm, których roczny przychód za 2018 rok będzie niższy niż 63 000 zł (2 100 zł x 30).

Dodatkowe ograniczenia w możliwości skorzystania z proporcjonalnego ZUS

Warto przy tym zaznaczyć, że nieprzekroczenie limitu przychodów to tylko jeden z warunków. Zgodnie z art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która wprowadza proporcjonalny ZUS od stycznia 2019 roku, z możliwości takiej – nawet przy nieprzekroczonym limicie – nie będą mogli skorzystać:

  • przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku podatkowym byli na karcie podatkowej oraz jednocześnie korzystali z podmiotowego zwolnienia z VAT
  • przedsiębiorcy, którzy spełniają warunki umożliwiające im korzystanie z dotychczasowego małego ZUS-u, tj, ZUS-u preferencyjnego,
  • osoby, które w poprzednim roku podatkowym prowadziły działalność gospodarczą przez mniej niż 60 dni kalendarzowych,
  • przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku kalendarzowym prowadzili działalność określoną w art. 8 ust. 6 pkt 2-5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (chodzi tu o twórców i artystów, niektóre osoby wykonujące wolny zawód pod określonymi warunkami, wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej, osoby prowadzące szkołę lub przedszkole),
  • przedsiębiorcy, którzy wykonują pozarolniczą działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności.
  • Co więcej, proporcjonalny ZUS nie może być stosowany przez osoby prowadzące działalność w formie spółek osobowych (czyli wspólników spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej lub jednoosobowej spółki z o.o., przy czym wyjątek stanowią tu wspólnicy spółki cywilnej, dla których ta forma rozliczeń z ZUS jest dostępna).

    Autor ifirma.pl

    Zespół IFIRMA

    Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

    Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

    W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

    Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

    Dodaj komentarz

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    Może te tematy też Cię zaciekawią

    Biuro rachunkowe - ifirma.pl

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie
    Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003