|
|
6 minut czytania

Leasing nieruchomości – kto i na ile może z niego skorzystać?

Leasing najczęściej kojarzy się z finansowaniem samochodów, maszyn czy sprzętu elektronicznego. Mało kto jednak wie, że możliwe jest także wzięcie nieruchomości w leasing. Dzięki temu firmy mogą korzystać z biur, magazynów czy lokali usługowych bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów zakupu. Czym jest leasing nieruchomości, kto i ile może z niego korzystać?

leasing nieruchomości

Leasing nieruchomości – omówione zagadnienia:

Pokaż więcej ↓

Zmiana formy opodatkowania 2025 – jaka forma opodatkowania jest najlepsza dla firmy jednoosobowej?

Czym jest leasing?

W przepisach art. 709(1)-709(18) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny znajdują się regulacje dotyczące umowy leasingu. Leasing to sposób finansowania, w którym jedna strona (leasingodawca) przekazuje drugiej stronie (leasingobiorcy) przedmiot do użytkowania na określony czas, a leasingobiorca płaci za przekazany podmiot ustalone raty. Leasing odbywa się na podstawie umowy leasingu zawieranej między leasingodawcą a leasingobiorcą, która określa szczegóły dotyczące przedmiotu leasingu, okresu trwania umowy, wysokości rat leasingowych oraz innych warunków, np. opcji wykupu czy sposobu użytkowania przedmiotu. Taka umowa reguluje również zasady współpracy i obowiązki stron związane z leasingiem. Po zakończeniu umowy leasingobiorca ma opcję zwrócenia przedmiotu lub jego wykupu po ustalonej cenie lub przedłużenia umowy.

WAŻNE – leasing uregulowany został w przepisach art. 709(1) i nast. Kodeksu cywilnego i z tejże regulacji wynika, że w ramach umowy leasingu, finansujący zobowiązuje się do zakupu określonego przedmiotu od sprzedawcy i oddania go korzystającemu na ustalony czas, aby ten mógł z niego korzystać lub czerpać z niego korzyści. W zamian korzystający zobowiązuje się do płacenia finansującemu określonych rat, które przynajmniej pokrywają koszt zakupu tego przedmiotu przez finansującego.

Podstawowym celem umowy leasingu nie jest przeniesienie własności przedmiotu na korzystającego, ale udostępnienie mu rzeczy do użytkowania lub użytkowania wraz z czerpaniem z niej korzyści przez określony czas. W zamian korzystający zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia, które przynajmniej odpowiada kosztowi zakupu tej rzeczy przez finansującego. Leasingobiorca może wejść w posiadanie rzeczy po zakończeniu umowy leasingu finansowego (czyli zakupić przedmiot leasingu), ale tylko wtedy, gdy wynika to bezpośrednio z postanowień umowy. Należy jednak zapamiętać, że wprowadzenie takiego postanowienia do umowy oznacza, że finansujący jest zobowiązany do przeniesienia własności rzeczy na korzystającego, pod warunkiem że korzystający złoży odpowiednie żądanie w tym zakresie.

A jeśli chcesz przeczytać więcej na temat samego leasingu i pobrać przy okazji darmowy wzór umowy leasingu, to przejdź tutaj.

Leasing nieruchomości

Można również skorzystać z leasingu nieruchomości, który działa na podobnych zasadach jak leasing samochodów czy sprzętu. W takim przypadku firma leasingowa nabywa nieruchomość i przekazuje ją leasingobiorcy do użytkowania w zamian za ustalone regularne raty.

Jeśli chodzi o nieruchomość, która jest przedmiotem leasingu, to klauzula w umowie leasingu, która nakłada obowiązek przeniesienia własności albo osobne porozumienie stron w tym zakresie, musi być sporządzone w formie aktu notarialnego, co wynika wprost z przepisu art. 158 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym: „Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości; zobowiązanie powinno być w akcie wymienione”.

Powyższe znajduje potwierdzenie w literaturze przedmiotu, gdzie wprost wskazano, iż: „Opcja nabycia nieruchomości w istocie nie różni się od modelowego stosunku opcji, jednakże w jej przypadku obowiązują surowsze wymagania formalne. Oświadczenie opcjodawcy w umowie kupna czy sprzedaży powinno być – zgodnie z art. 158 – dokonane w formie aktu notarialnego. Również oświadczenie opcjobiorcy powinno być dokonane w formie aktu notarialnego, ponieważ wspólnie z oświadczeniem opcjodawcy składanym w umowie opcji konstytuuje ono umowę główną” [por. P. Nazaruk [w:] Kodeks cywilny. Komentarz, red. J. Ciszewski, Warszawa 2019, art. 709(16).].

WAŻNE – jeśli w umowie leasingu dotyczącej nieruchomości znajduje się zapis o przeniesieniu własności nieruchomości na korzystającego (np. po zakończeniu leasingu), taki zapis lub osobne porozumienie między stronami muszą być zawarte w formie aktu notarialnego. Oznacza to, że przeniesienie własności nieruchomości nie będzie miało mocy prawnej, jeśli nie zostanie formalnie potwierdzone przez notariusza.

Przykład leasingu nieruchomości

Firma X, pełniąca rolę finansującego, nabywa nieruchomość od podmiotu Y (np. dewelopera), a następnie zawiera umowę leasingu nieruchomości z klientem, który w tym przypadku jest korzystającym. Dodatkowo zawierana jest pomiędzy stronami umowa przedwstępna sprzedaży, która wymaga zachowania formy aktu notarialnego, na mocy której firma X zobowiązuje się przenieść własność nieruchomości na korzystającego po zakończeniu okresu leasingu. Po zakończeniu umowy leasingowej zawierana jest z kolei, również w formie aktu notarialnego, umowa sprzedaży, na mocy której nieruchomość przechodzi na korzystającego.

Rodzaje leasingu nieruchomości

Wyróżnia się dwa najbardziej znane rodzaje leasingu:

  • leasing operacyjny:
    • jeżeli finansujący zobowiązuje się w ramach swojej działalności gospodarczej nabyć rzecz od określonego sprzedawcy na warunkach ustalonych w umowie, a następnie przekazać tę rzecz korzystającemu do używania lub używania i czerpania z niej korzyści przez określony czas. Z kolei korzystający zobowiązuje się do zapłaty finansującemu uzgodnionych rat, których suma wynosi co najmniej równowartość ceny zakupu rzeczy przez finansującego;
    • finansujący (leasingodawca) pozostaje właścicielem nieruchomości przez cały okres trwania umowy, a korzystający (leasingobiorca) użytkuje nieruchomość przez ustalony czas. Po zakończeniu umowy nieruchomość wraca do finansującego (ważne – korzystający nie ma obowiązku wykupu nieruchomości po zakończeniu umowy);
  • leasing finansowy:
    • jeżeli finansujący zobowiązał się do przeniesienia własności rzeczy na korzystającego po zakończeniu ustalonego w umowie okresu leasingu, bez konieczności dodatkowych opłat, korzystający ma prawo domagać się przeniesienia własności w ciągu miesiąca od zakończenia tego okresu, chyba że strony ustaliły inny termin;
    • leasing finansowy nieruchomości polega na tym, że nieruchomość jest przekazywana korzystającemu do używania na określony czas, po którym korzystający ma możliwość wykupu nieruchomości, najczęściej po symbolicznej cenie (ważne – korzystający traktuje nieruchomość jako część swojego majątku, a umowa jest zwykle długoterminowa).

O różnicach pomiędzy leasingiem operacyjnym a leasingiem finansowym przeczytasz w tym artykule.

Leasing nieruchomości na jaki okres?

Umowa leasingu operacyjnego, której raty są bezpośrednio wliczane w koszty podatkowe, musi być zawarta na określony czas, przy czym minimalny czas trwania umowy zależy od rodzaju przedmiotu leasingu, co wynika z przepisów art. 23b ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT i art. 17b ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT:

  • 40% normatywnego okresu amortyzacji – w przypadku rzeczy ruchomych lub wartości niematerialnych i prawnych, które podlegają amortyzacji;
  • 5 lat – w przypadku nieruchomości lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, które podlegają amortyzacji.

WAŻNE – minimalny okres leasingu operacyjnego nieruchomości wynosi 5 lat, z kolei maksymalny czas leasingu zależy od finansującego.

Jeśli chodzi o leasing finansowy i jego czas trwania, to przepisy nie określają ile minimalnie i maksymalnie powinien on trwać, zatem kwestie te ustala finansujący.

Jakie nieruchomości mogą być przedmiotem leasingu?

Leasing nieruchomości jest wykorzystywany w różnych branżach, dlatego przedmiotem leasingu mogą być następujące nieruchomości:

  • nieruchomości komercyjne – biura, magazyny, hale produkcyjne, lokale usługowe itp.;
  • nieruchomości mieszkaniowe – pojedyncze mieszkania, budynki mieszkalne;
  • nieruchomości gruntowe – działki budowlane.

Kto może skorzystać z leasingu nieruchomości?

Z leasingu nieruchomości mogą skorzystać:

  • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
  • osoby prawne,
  • instytucje publiczne.

Podsumowanie

Leasing nieruchomości jest atrakcyjną opcją dla firm i osób, które chcą korzystać z nieruchomości bez konieczności jej zakupu, ale taka możliwość również może zostać przewidziana odpowiednią klauzulą lub odrębnym dokumentem. Niewątpliwie zaletą leasingu nieruchomości jest elastyczność i mniejsze obciążenie finansowe dla korzystającego w porównaniu do zakupu nieruchomości na własność.

Autor ifirma.pl

Adrianna Glapiak

Autorka tekstów prawnych na ifirma.pl. Prawnik posiadająca wieloletnie doświadczenie w doradztwie prawnym oraz podatkowym. Na co dzień swoją wiedzę i doświadczenie poszerza dzięki pracy jako specjalista do spraw prawnych, a czas wolny poświęca na podnoszeniu kwalifikacji w zakresie aspektów prawnych w e-commerce i social mediach oraz szeroko pojętym prawie autorskim.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003