Leasing operacyjny to jedna z popularniejszych form finansowania inwestycji. Przedsiębiorca nie musi jednorazowo wydatkować dużej kwoty pieniędzy, ale co miesiąc reguluje ratę leasingową, zaliczając ją do kosztów. W jakim okresie należy ująć raty leasingowe, jeśli rozliczamy się metodą memoriałową?
- 1. Metoda kasowa a memoriałowa
- 2. Leasing operacyjny a metoda memoriałowa
Leasing operacyjny – omówione zagadnienia:
Metoda kasowa a memoriałowa
Podatnicy rozliczający się z fiskusem na podstawie KPiR mają do wyboru dwie metody ujmowania kosztów – kasową i memoriałową. Metoda kasowa jest prostsza – zgodnie z nią, koszt powstaje wtedy, kiedy został poniesiony (tj. wystawiono fakturę, rachunek lub inny dowód potwierdzający fakt poniesienia). W metodzie memoriałowej koszt ujmujemy w tym okresie, którego dotyczył; co więcej – dzielimy koszty na bezpośrednie (czyli takie, które są związane bezpośrednio z danym przychodem); i pośrednie (niezbędne dla działania firmy, ale niemożliwe do przyporządkowania do konkretnego przychodu).
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa
Ratę leasingu operacyjnego zaliczymy w metodzie memoriałowej do kosztów pośrednich.
Kiedy zatem należy ją zaksięgować?
Leasing operacyjny a metoda memoriałowa
Leasing operacyjny dotyczy długiego okresu – najczęściej przynajmniej dwóch lat – dlatego też dla racjonalnego rozłożenia tego kosztu w czasie przyjęło się opierać poniesienie kosztu raty leasingowej o wystawioną fakturę (za art. 22 Ustawy o PIT). Tym samym znacznie upraszcza to sprawę podatnikom korzystającym z metody memoriałowej, którzy koszt raty leasingowej ujmują w kosztach w okresie wystawienia faktury.
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmoCo istotne, również opłata wstępna może zostać ujęta w kosztach jednorazowo, zgodnie z wystawioną dla niej fakturą. Warto bowiem zauważyć, że opłata wstępna – choć znacząco większa niż pozostałe raty leasingowe – nie stanowi kosztu finansowania leasingu, jest natomiast zaliczana na poczet spłaty kapitału leasingowanego sprzętu. Podobnie ma się sytuacja z tzw. ratami balonowymi, czyli ratami o wysokości znacząco większej niż pozostałe czynsze, płaconymi np. raz na rok trwania umowy leasingowej. Taka rata zmniejsza najczęściej koszt leasingu, i mimo że wyższa, również jest księgowana jednorazowo, wraz z wystawieniem faktury.
Program do faktur – Darmowe kontoLeasing samochodu w 2019 r. – Sprawdź, czy się opłaca!
▲ wróć na początek