Nie jesteś czynnym podatnikiem VAT? Sprawdź, czy eksport towarów wlicza się do limitu zwolnienia podmiotowego.
Przedsiębiorcy, którzy korzystają ze zwolnienia od podatku VAT bardzo często zastanawiają się, co powinno być wliczone, a co nie do limitu zwolnienia w kwocie 200.000 zł. W dzisiejszej publikacji odpowiemy sobie na pytanie, jak należy traktować eksport towarów w kontekście zwolnienia podmiotowego.
Eksport towarów jest to dostawa dokonywana z terytorium Polski poza terytorium Unii Europejskiej.
Podstawowym warunkiem eksportu jest wywóz towarów poza terytorium UE, który musi być potwierdzony przez urząd celny w sposób określony w przepisach celnych. Najczęściej potwierdzenie to przyjmuje formę dokumentu w postaci elektronicznej, otrzymanego z systemu teleinformatycznego do obsługi zgłoszeń wywozowych. Może to być również wydruk komunikatu IE-599 potwierdzony przez urząd celny.
Eksportu może dokonywać zarówno czynny, jak i zwolniony od podatku VAT przedsiębiorca.
W przypadku czynnego podatnika VAT, jeżeli zostaną spełnione przesłanki ustawowe, ma zastosowanie stawka 0% VAT. Przedsiębiorca zwolniony z VAT dla takich transakcji będzie natomiast stosował stawkę “zw”, jak dla pozostałej sprzedaży krajowej.
Informacje na temat wyliczania limitu do zwolnienia podmiotowego dostępne są w art. 113 ustawy VAT. Eksport towarów nie znalazł się w części, w której jest mowa o tym czego nie wlicza się do limitu zwolnienia podmiotowego, a więc taką sprzedaż należy na zasadach ogólnych sumować do kwoty 200.000 zł.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
Jak to się ma do wyroku NSA opisanego tutaj:
https://isp-modzelewski.pl/serwis/czy-do-wartosci-sprzedazy-uprawniajacej-do-zwolnienia-podmiotowego-od-podatku-od-towarow-i-uslug-nalezy-doliczac-obrot-ze-sprzedazy-wysylkowej-z-terytorium-kraju/
?
Sprzedaż wysyłkowa nie jest pojęciem tożsamym z eksportem towarów. Opisane zagadnienie w artykule opiera się o bieżące stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej. Podstawa prawna dla wniosków wynikających z tekstu to art. 2 pkt 8, art. 2 pkt 22, art. 113 ustawy o VAT. W razie wątpliwości każdy przedsiębiorca może wystąpić o własną interpretację podatkową. Temat jak to zrobić przedstawiliśmy tutaj.