Sprawdź, jak będą wyglądały limity podatkowe w 2022 roku.
Ustawy podatkowe wprowadzają limity, jako górne granice przychodów, które uprawniają do skorzystania z określonych sposobów rozliczeń podatkowych, czy z pewnych preferencji podatkowych. Wysokość tych limitów w każdym roku jest inna, ponieważ zmienia się kurs euro stosowany do ich przeliczenia. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jak będą wyglądały limity w 2022 roku.
Do przeliczania limitów na każdy rok podatkowy stosuje się średni kurs NBP tabela A na 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy ich stosowania. W związku z tym limity podatkowe na 2022 rok są przeliczane według kursu z 1 października 2021 roku, który wynosił 4,5941 zł:
Limit dla małego podatnika w VAT został w zapisany w ustawie w wysokości 1.200.000 euro. Liczony jest jako wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku VAT. Limity na 2022 rok w porównaniu do 2021 roku będą wyglądały następująco:
W podatku VAT istnieje jeszcze jeden limit w wysokości 45.000 euro dla pośrednika, który prowadzi m.in. przedsiębiorstwo maklerskie, czy zarządza funduszami inwestycyjnymi.
Limit w podatku dochodowym dla małego podatnika wynosi 2.000.000 euro. Liczony jest jako wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku VAT, osiągnięta w poprzednim roku podatkowym.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych daje możliwość skorzystania z jednorazowej amortyzacji do kwoty 50.000 euro dla przedsiębiorców, którzy posiadają status małego podatnika lub rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej, dla nich limity wynoszą:
Od 2021 roku zmieniła się ustawa o ryczałcie, a ta zmiana wprowadziła znaczne podwyższenie limitów uprawniających do skorzystania z tej formy opodatkowania przychodów. Przed zmianą limit uprawniający do skorzystania z ryczałtu wynosił 250.000 euro, a po zmianie jest to 2.000.000 euro. W tej sytuacji limity na 2022 rok w porównaniu do 2021 roku będą wyglądały następująco:
Przedsiębiorcy, którzy wybrali ryczałt do rozliczania swoich przychodów mogą niekiedy skorzystać z kwartalnego wpłacania podatków, jeżeli ich sprzedaż nie przekracza za poprzedni rok podatkowy kwoty 200.000 euro i dla nich limity na 2022 rok wynoszą:
Przedsiębiorcy, którzy w 2021 roku przekroczą limit sprzedaży wraz z kwotą podatkową VAT 2.000.000 euro będą zobowiązani do prowadzenia pełnej księgowości począwszy od 2022 roku. Dla nich limity na 2022 rok będą wyglądały następująco:
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.