|
|
7 minut czytania

LLMOps, czyli jak efektywnie zarządzać modelami językowymi w organizacji

By w pełni wykorzystać potencjał wielkich modeli językowych (Large Language Models, LLMs), firmy muszą wdrożyć skuteczne podejście do zarządzania tymi zaawansowanymi systemami. Potrafią one generować naturalnie brzmiące teksty, tworzyć kod, tłumaczyć języki naturalne i odnajdywać kluczowe informacje w ogromnych zbiorach danych. LLM-y mają ogromny potencjał w zakresie poprawy wykonywania firmowych zadań, ale wymagają również specjalistycznego zarządzania całym cyklem ich życia — od treningu, przez techniki promptowania, po wdrożenie produkcyjne. Rozwiązaniem jest LLMOps, czyli zestaw najlepszych praktyk operacyjnych dla wielkich modeli językowych.

LLMOps

LLMOps, czyli jak efektywnie zarządzać modelami językowymi w organizacji – omówione zagadnienia:


Jak działają LLM-y i do czego są wykorzystywane w firmach?

Zanim przejdziemy do omówienia LLMOps, wyjaśnijmy najpierw, czym są duże modele językowe LLM. To systemy uczenia maszynowego przeszkolone na gigantycznych zbiorach tekstów — od książek, przez artykuły internetowe, po kody źródłowe, ale też obrazy, a nawet materiały wideo. Dzięki temu uczą się zrozumieć gramatykę, semantykę i kontekst ludzkiego języka. Wykorzystują one architekturę transformerów opisaną po raz pierwszy w 2017 roku przez naukowców Google w artykule „Attention Is All You Need”. Mogą dzięki niej przewidywać kolejne słowa w zdaniu, tworząc w ten sposób płynne i naturalne wypowiedzi.

Jako uniwersalne narzędzia, LLM-y w firmach znajdują szerokie zastosowanie, między innymi do:

  • budowania wewnętrznych wektorowych baz danych do sprawnego wyszukiwania istotnych informacji w oparciu o rozumienie zapytania, a nie tylko słowa kluczowe — przykładem może być firma prawnicza, która wykorzystuje LLM do tworzenia wektorowej bazy danych wszystkich istotnych przepisów i orzeczeń sądowych. Pozwala to na szybkie wyszukiwanie informacji kluczowych dla danej sprawy;
  • automatyzacji procesów CI/CD (Continuous Integration/Continuous Deployment) poprzez generowanie skryptów i dokumentacji — duże firmy technologiczne mogą wykorzystywać LLM-y do automatycznego generowania kodu, testów jednostkowych i dokumentowania nowych funkcji oprogramowania, przyspieszając cykle wydawnicze;
  • zbierania, przygotowywania i oznaczania danych — LLM może pomagać w przetwarzaniu i kategoryzowaniu ogromnych ilości danych tekstowych, obrazowych lub dźwiękowych, co jest niezbędne do trenowania innych modeli uczenia maszynowego.

Firmy mogą także dopasowywać wcześniej przeszkolone LLM-y do swoich branż, ucząc je języka specjalistycznego i kontekstu biznesowego (fine-tuning).

Najczęściej jednak wykorzystywanie możliwości LLM-ów w firmach polega na generowaniu treści, tłumaczeniu języków i tworzeniu kodu. LLM-y potrafią bowiem tworzyć spójne opisy produktów, raporty biznesowe, a nawet pomagać programistom w pisaniu kodu źródłowego w różnych językach programowania.

Mimo ogromnego potencjału LLM-ów, firmy muszą mieć świadomość towarzyszących im wyzwań i ograniczeń. Obejmują one koszty obliczeniowe, ryzyko uprzedzeń w danych treningowych, potrzebę regularnego monitorowania i dostrajania modeli oraz wyzwania związane z bezpieczeństwem i prywatnością. Należy też pamiętać, że rezultaty generowane przez modele na obecnym etapie rozwoju wymagają ludzkiego nadzoru z powodu pojawiających się w nich błędów (halucynacji).

LLMOps

Źródło: DALL·E 3, prompt: Marta M. Kania (https://www.linkedin.com/in/martamatyldakania/)

Czym jest LLMOps?

LLMOps, czyli Large Language Model Operations to zestaw praktyk służących do efektywnego wdrażania i zarządzania dużymi modelami języka naturalnego (LLM) w środowisku produkcyjnym. Dzięki LLMOps modele AI mogą szybko i skutecznie odpowiadać na pytania, dostarczać podsumowań i wykonywać skomplikowane instrukcje, co przekłada się na lepsze doświadczenia użytkowników i większą wartość biznesową. LLMOps odnosi się zatem do zbioru praktyk, procedur i przepływów pracy ułatwiających rozwój, wdrażanie i zarządzanie dużymi modelami językowymi przez cały cykl ich życia.

Można je postrzegać jako rozszerzenie koncepcji MLOps (Machine Learning Operations) dostosowane do specyficznych wymagań LLM-ów. Platformy LLMOps, takie jak Vertex AI od Google, Databricks Data Intelligence Platform czy IBM Watson Studio umożliwiają efektywniejsze zarządzanie bibliotekami modeli, obniżając koszty operacyjne i pozwalając mniej technicznym pracownikom na wykonywanie zadań związanych z LLM-ami.

W przeciwieństwie do tradycyjnych operacji software’owych LLMOps muszą radzić sobie ze złożonymi wyzwaniami, takimi jak:

  • przetwarzanie ogromnych ilości danych,
  • trenowanie modeli wymagających dużej mocy obliczeniowej,
  • wdrażanie LLM-ów w firmie,
  • ich monitorowanie i dostrajanie,
  • zapewnienie bezpieczeństwa i prywatności wrażliwych informacji.

LLMOps nabiera szczególnego znaczenia w obecnym krajobrazie biznesowym, w którym firmy coraz częściej polegają na zaawansowanych i szybko rozwijających się rozwiązaniach AI. Standaryzacja i automatyzacja procesów związanych z tymi modelami pozwala organizacjom na sprawniejsze wdrażanie innowacji opartych na przetwarzaniu języka naturalnego.

LLMOps

Źródło: IBM Watson Studio (https://www.ibm.com/products/watson-studio)

MLOps a LLMOps — różnice i podobieństwa

Chociaż LLMOps wyrosły z dobrych praktyk MLOps, to wymagają odmiennego podejścia ze względu na specyfikę dużych modeli językowych. Zrozumienie tych różnic jest kluczowe dla firm, które chcą efektywnie wdrażać LLM-y.

Podobnie jak w przypadku MLOps, LLMOps opiera się na współpracy Data Scientists zajmujących się danymi, inżynierów DevOps i specjalistów IT. W przypadku LLMOps większy nacisk kładzie się jednak na:

  • metryki oceny wydajności, takie jak BLEU (mierząca jakość tłumaczeń) i ROUGE (oceniająca podsumowania tekstów), zamiast klasycznych metryk uczenia maszynowego;
  • jakość prompt engineeringu — czyli opracowywanie odpowiednich zapytań i kontekstów, aby uzyskać pożądane wyniki od LLM-ów;
  • ciągłą informację zwrotną od użytkowników — wykorzystanie ocen do iteracyjnego doskonalenia modeli;
  • większy nacisk na testowanie jakościowe przez ludzi podczas ciągłego wdrażania;
  • obsługę wektorowych baz danych.

Pomimo tych różnic, MLOps i LLMOps mają wspólny cel — zautomatyzowanie powtarzalnych zadań oraz promowanie ciągłej integracji i wdrażania w celu zwiększenia wydajności. Kluczowe jest więc zrozumienie unikalnych wyzwań LLMOps i dostosowanie strategii do specyfiki dużych modeli językowych.

Kluczowe zasady LLMOps

Skuteczne wdrożenie LLMOps wymaga przestrzegania kilku kluczowych zasad. Ich stosowanie zapewni efektywne i bezpieczne wykorzystanie potencjału LLMów w organizacji. Poniższych 11 zasad LLMOps dotyczy zarówno tworzenia, optymalizacji działania, jak i monitorowania działania LLM-ów w organizacji.

  1. Zarządzanie zasobami obliczeniowymi. Procesy LLM-ów, takie jak trenowanie, wymagają dużej mocy obliczeniowej, dlatego korzystanie z wyspecjalizowanych procesorów, takich jak karty GPU (Graphics Processing Unit), NPU (Neural Network Processing Unit) czy TPU (Tensor Processing Unit) pozwala znacznie przyspieszyć te operacje i obniżyć koszty. Należy monitorować i optymalizować wykorzystanie zasobów w celu uzyskania maksymalnej wydajności.
  2. Ciągłe monitorowanie i konserwacja modeli. Narzędzia monitorujące mogą wykrywać spadki wydajności modelu w czasie rzeczywistym, umożliwiając szybką reakcję. Zbieranie informacji zwrotnej od użytkowników i ekspertów umożliwia iteracyjne dopracowywanie modelu, co zapewnia jego długotrwałą skuteczność.
  3. Odpowiednie zarządzanie danymi. Wybór oprogramowania pozwalającego na efektywne przechowywanie i odzyskiwanie dużych ilości danych w całym cyklu życia LLM-ów jest kluczowe. Automatyzacja procesów zbierania, czyszczenia i przetwarzania danych zapewni stały dopływ wysokiej jakości informacji do trenowania modeli.
  4. Przygotowanie danych. Regularne przekształcanie, agregowanie i oddzielanie danych jest niezbędne, aby zapewnić ich odpowiednią jakość. Dane powinny być widoczne i możliwe do udostępniania między zespołami, co ułatwi współpracę i zwiększy efektywność.
  5. Inżynieria promptów. Prompt engineering polega na wydawaniu LLM-owi jasnych komend wyrażonych w języku naturalnym. Trafność i powtarzalność odpowiedzi udzielanych przez modele językowe, a także właściwe i zgodne z oczekiwaniami korzystanie z kontekstu zależą w dużej mierze od precyzji promptów.
  6. Wdrażanie. Aby zoptymalizować koszty, należy dostosować wcześniej wytrenowane modele do konkretnych zadań i środowisk. Platformy takie jak NVIDIA TensorRT czy ONNX Runtime oferują narzędzia do optymalizacji uczenia głębokiego, co pozwala zmniejszyć rozmiar modeli i przyspieszyć ich działanie.
  7. Odzyskiwanie po awarii. Regularne tworzenie kopii zapasowych modeli, danych i konfiguracji pozwala na zachowanie ciągłości działania w przypadku awarii systemu. Wdrożenie mechanizmów redundancji, takich jak replikacja danych i równoważenie obciążenia, zwiększa niezawodność całego rozwiązania.
  8. Etyczne tworzenie modeli. Należy przewidywać, wykrywać i korygować w danych treningowych i wynikach modeli wszelkie uprzedzenia, które mogą zniekształcać wyniki i prowadzić do nieuczciwych lub szkodliwych decyzji. Firmy powinny wdrożyć procesy zapewniające odpowiedzialny i etyczny rozwój systemów LLM.
  9. Informacje zwrotne od ludzi. Wzmacnianie modelu poprzez informacje zwrotne od użytkowników (RLHF – Reinforcement Learning from Human Feedback) może znacząco poprawić jego wydajność, ponieważ zadania LLM-ów często mają otwarty charakter. Ludzka ocena pozwala na dostrojenie modelu do preferowanych zachowań.
  10. Łańcuchy i potoki LLM-ów. Narzędzia takie jak LangChain i LlamaIndex umożliwiają łączenie wielu wywołań LLM-ów i interakcję z zewnętrznymi systemami w celu realizacji złożonych zadań. Pozwala to na budowę kompleksowych aplikacji opartych na LLM-ach.
  11. Strojenie modeli. Biblioteki open source, takie jak Hugging Face Transformers, PyTorch, lub TensorFlow, pomagają w poprawie wydajności modeli poprzez optymalizację algorytmów uczenia i wykorzystania zasobów. Kluczowe jest również zmniejszanie opóźnień modelu, aby zapewnić responsywność aplikacji.
LLMOps

Źródło: Tensor Flow (https://blog.tensorflow.org/2024/03/whats-new-in-tensorflow-216.html?hl=pl)

Podsumowanie

LLMOps umożliwiają firmom bezpieczne i niezawodne wdrażanie zaawansowanych modeli językowych, a zarazem definiują sposób, w jaki organizacje wykorzystują technologie przetwarzania języka naturalnego. Poprzez automatyzowanie procesów, ciągłe monitorowanie i dostosowywanie do specyficznych potrzeb biznesowych organizacje mogą w pełni wykorzystać ogromny potencjał LLM-ów w generowaniu treści, automatyzacji zadań, analizie danych i wielu innych obszarach.

Choć LLMOps wyrosły z dobrych praktyk MLOps, to wymagają odmiennych narzędzi i strategii dostosowanych do wyzwań związanych z zarządzaniem dużymi modelami językowymi. Tylko dzięki przemyślanemu i spójnemu podejściu firmy będą w stanie efektywnie wykorzystywać tę przełomową technologię, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo, skalowalność i zgodność z przepisami.

W miarę jak LLM-y stają się coraz bardziej zaawansowane, rola LLMOps rośnie, dając organizacjom solidne podstawy do wdrażania tych potężnych systemów AI w sposób kontrolowany i zrównoważony. Firmy, które zainwestują w rozwój kompetencji w zakresie LLMOps, będą miały strategiczną przewagę w wykorzystywaniu innowacji opartych na przetwarzaniu języka naturalnego, co pozwoli im pozostać na czele transformacji cyfrowej.

Autor ifirma.pl

Marta Matylda Kania

Założycielka Superpowered by AI. Opracowuje dla biznesu procesy tworzenia treści przez generatywną sztuczną inteligencję. Interesuje się przyszłością AI w biznesie, pisze zaawansowane prompty i prowadzi szkolenia z ChataGPT dla firm.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie