Zastanawiasz się, czy możesz opłacać Mały ZUS PLUS w 2022 roku? Sprawdź, jakie warunki są do spełnienia.
Mały ZUS Plus 2022. Materiał video
Od 2022 roku weszło w życie wiele zmian związanych z Polskim Ładem, ale nie można zapominać o tych rozwiązaniach, które już obowiązują i można z nich korzystać. Dzisiaj opiszemy sobie, w jaki sposób wybrać Mały ZUS PLUS w 2022 roku.
Jeżeli przedsiębiorca spełnia warunki do stosowania Małego ZUS, to musi w odpowiednim czasie i z odpowiednim kodem dokonać rejestracji. Termin na podjęcie decyzji mija 31 stycznia 2022 roku.
Jeżeli przedsiębiorca w 2021 roku był zgłoszony do ZUS z innym kodem:
to w pierwszej kolejności należy dokonać wyrejestrowania na formularzu ZUS ZWUA i ponownej rejestracji na ZUS ZUA z kodem 05 90 (05 92). Ważne jest, żeby data wyrejestrowania na formularzu ZUS ZWUA była taka sama, jak data rejestracji na ZUS ZUA, co zapewni ciągłość ubezpieczenia. ZUS wskazuje, żeby w niektórych przypadkach przy zarejestrowaniu i wyrejestrowaniu zwrócić uwagę, czy deklaracja wyrejestrowująca została już przetworzona i następnie dokonać zarejestrowania. Dlatego też wskazane jest, żeby zrobić jeden dzień przerwy między wyrejestrowanie i zarejestrowaniem. Tak dzieje się właśnie w przypadku Użytkowników serwisu ifirma.pl korzystających z zewnętrznego oprogramowania w stosunku do ZUS. W przypadku przedsiębiorców, którzy korzystają z oprogramowania ZUS udostępnionego na PUE ZUS, albo w programie płatnik nie musi być zachowana jednodniowa przerwa.
Pan Adam osiągnął za 2021 rok przychody w działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych w wysokości 100.000 zł. Spełnia więc warunek, żeby dokonać rejestracji od 1 stycznia 2022 roku do Małego ZUS PLUS. W 2021 roku ZUS był opłacany z kodem ubezpieczenia 05 10.
W takim przypadku należy:
Pan Michał opłaca ZUS preferencyjny do 31 marca 2022 roku. Jeżeli będzie spełniał warunki do skorzystania z Małego ZUS Plus powinien dopełnić następujących formalności:
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z Małego ZUS Plus mogą dokonać zgłoszenia w dwóch terminach w zależności od momentu, w którym nabywają uprawnienia do tego preferencyjnego rozliczania:
Przedsiębiorcy, którzy zawiesili prowadzenie działalności gospodarczej i planują jej odwieszenie powinni zapoznać się z podlinkowaną publikacją, z której dowiedzą się, czy mogą skorzystać z Małego ZUS Plus. Przedsiębiorcy, którzy korzystali z Małego ZUS Plus w 2021 roku i w dalszym ciągu spełniają warunki, aby z niego korzystać, nie muszą dokonywać ponownych zgłoszeń w ZUS.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!