Zastosowanie promptów do ChataGPT w HR i rekrutacji może diametralnie odmienić pracę specjalistów zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi.
Jakie konkretnie korzyści daje wykorzystanie ChatGPT w tych dziedzinach? I jakie prompty do ChatGPT sprawdzą się najlepiej podczas rekrutacji i codziennej pracy z zespołami?
ChatGPT sprawdza się znakomicie w wielu aspektach procesu rekrutacyjnego. Może automatyzować powtarzalne zadania pojawiające się podczas szukania, oceny i zatrudniania nowych pracowników, takie jak:
Możliwości ChatGPT w HR nie ograniczają się tylko do rekrutacji. Oto kilka dodatkowych przykładów zastosowań w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi:
Źródło: DALL·E 3, prompt: Marta M. Kania (https://www.linkedin.com/in/martamatyldakania/)
Najlepsze prompty do ChatGPT dla HR i rekrutacji to szablony, warto więc uzupełnić je o:
Dzięki temu ChatGPT od razu będzie wiedział, czego od niego oczekujemy i w jakiej firmie „pracuje”. Każdy z promptów warto poprzedzić takim wstępem:
„ROLA: Jesteś doświadczonym specjalistą HR z 10-letnim stażem.”
W ten sposób poprawimy jakość rezultatów. A oto przykłady 10 praktycznych i skutecznych promptów ChatGPT do użycia w kontekście HR i rekrutacji:
„Napisz ogłoszenie o pracę na stanowisko kierownika projektu w firmie XYZ, która zajmuje się rozwiązaniami AI. Wymień główne obowiązki, wymagania i korzyści.”
„Stwórz zestaw 5 pytań kompetencyjnych sprawdzających znajomość języka Python wśród kandydatów aplikujących na stanowisko Python Developera.”
„Przygotuj zabawną i kreatywną treść ogłoszenia o pracę na stanowisko Social Media Managera w agencji marketingowej ABC, która pasuje do naszego stylu komunikacji. Do głównych zadań należy tworzenie kontentu na media społecznościowe. Oczekujemy 2-letniego doświadczenia w social media.”
„Wygeneruj listę nietypowych i zaskakujących 10 pytań, które mogę zadać podczas rozmowy rekrutacyjnej z kandydatem na stanowisko Specjalisty ds. Sprzedaży. Powinien mieć doświadczenie w sprzedaży bezpośredniej i budowaniu relacji z klientami.”
„Napisz treść oficjalnego maila do kandydata [imię, nazwisko] informującego go o zaproszeniu na rozmowę rekrutacyjną na stanowisko projektanta graficznego.”
„Stwórz plan onboardingu dla nowo zatrudnionej osoby na stanowisku Asystentki Zarządu w firmie z branży medycznej. Powinien zawierać kluczowe działania w pierwszym tygodniu i miesiącu pracy.”
„Stwórz 3 pomysły na posty promujące firmę XYZ jako atrakcyjnego pracodawcę w mediach społecznościowych. Firma działa w branży recyklingu odpadów.”
„Zaproponuj 5 interesujących tematów szkoleń miękkich dla działu sprzedaży w celu poprawy umiejętności interpersonalnych.“
„Skorzystaj z wklejonych poniżej dokumentów i stwórz przewodnik onboardingowy dla nowo zatrudnionej osoby w dziale księgowości. Powinien zawierać informacje o firmie, zasadach, narzędziach pracy itp. Dokumenty: ”
„ZADANIE: Podsuń mi pomysły na 5 pytań, które mogę zadać mojemu pracownikowi podczas rocznej rozmowy oceniającej w celu omówienia jego rozwoju w firmie. Profil pracownika: ”
Z badań wynika bowiem, że sztuczna inteligencja powiela stereotypy i może na przykład z założenia odradzić świetną kandydatkę na stanowisko programistki, ponieważ jest kobietą – a większość osób pracujących na takich stanowiskach to mężczyźni.
Z badań wynika bowiem, że sztuczna inteligencja powiela stereotypy i może na przykład z założenia odradzić świetną kandydatkę na stanowisko programistki, ponieważ jest kobietą – a większość osób pracujących na takich stanowiskach to mężczyźni.
Spoglądając na liczby: badania przeprowadzone przez Sayasha Kapoor i Arvinda Narayanana wykazały, że ChatGPT jest 2,8 razy bardziej skłonny do udzielania nieprawidłowych odpowiedzi na pytania antystereotypowe niż na pytania stereotypowe (34% nieprawidłowych odpowiedzi w porównaniu do 12%). Można więc w ten sposób odrzucić wielu wartościowych kandydaów.
Potrzebujesz innych promptów, niż te, które przedstawiliśmy, aby maksymalnie wykorzystać możliwości ChatGPT w HR i rekrutacji? Poszukaj samodzielnie gotowych przykładów poleceń, czyli promptów ChatGPT. Oto kilka źródeł, gdzie można znaleźć sprawdzone prompty do ChatGPT dla specjalistów HR:
Warto sprawdzić fora internetowe, a także grupy na LinkedIn poświęcone HR i rekrutacji.
ChatGPT może już teraz w znaczący sposób odciążyć działy HR i specjalistów ds. rekrutacji. Automatyzacja żmudnych zadań pozwala skupić się na budowaniu relacji z pracownikami i kandydatami, jednak wprowadzenie zaawansowanych systemów bazujących na sztucznej inteligencji wciąż budzi wiele obaw, szczególnie w kontekście bezstronności i etyki działania AI. Dlatego na razie najlepszym rozwiązaniem wydaje się mądre łączenie umiejętności ludzi i maszyn dla dobra pracowników.
Sprawdź również: Wyszukiwarka AI, czyli gdzie szukać narzędzi sztucznej inteligencji?
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!