|
|
3 minut czytania

Materiał podstawowy/Towar handlowy w drodze

Czasami zdarza się sytuacja, kiedy faktura za zakupione towary handlowe lub materiały podstawowe dociera szybciej niż ich faktyczna dostawa. W takim przypadku mamy do czynienia z tzw. materiałem podstawowym/towarem handlowym w drodze. W jaki sposób należy ująć taką sytuację w księdze przychodów i rozchodów?

faktura w drodze

Czasami zdarza się sytuacja, kiedy faktura za zakupione towary handlowe lub materiały podstawowe dociera szybciej niż ich faktyczna dostawa. W takim przypadku mamy do czynienia z tzw. materiałem podstawowym/towarem handlowym w drodze. W jaki sposób należy ująć taką sytuację w księdze przychodów i rozchodów? Sprawdźmy.

Moment poniesienia kosztu według ustawy o PIT

Zgodnie z art. 22 ust 6b ustawy o PIT, za moment poniesienia kosztu (również zakupu towarów handlowych i materiałów podstawowych) uznaje się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę jego zaksięgowania. Zasada ta dotyczy wszystkich przedsiębiorców prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Co więcej, w wyjaśnieniach do KPiR znajduje się zapis, zgodnie z którym w kolumnie 2 podatkowej księgi przychodów i rozchodów („Data”) należy wpisać dzień, który wynika z dokumentu stanowiącego podstawę dokonania wpisu, tj. data poniesienia wydatku, otrzymania towaru lub uzyskania przychodu albo zestawienia sprzedaży.

Ważne!

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie prowadzenia KPiR, zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych należy ująć w księdze natychmiast po ich otrzymaniu, a najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży.

Faktura otrzymana przed dostawą materiałów podstawowych lub towarów handlowych

Fakturę za zakup towarów handlowych i materiałów podstawowych należy ująć w kolumnie 10 KPiR w dacie jej wystawienia, nawet wówczas, gdy nie doszło jeszcze do ich faktycznej dostawy (chyba że jest to faktura zaliczkowa – wówczas koszt należy wykazać dopiero w momencie dostawy). Co więcej, nawet jeżeli miesiąc, w którym sporządzono dokument zakupowy jest już zamknięty, podatnik i tak powinien ująć koszt w okresie, w którym faktura została wystawiona (brak chronologii w zapisach należy wyjaśnić w kol. 16 „Uwagi”).

Faktura przed dostawą a VAT

Jeżeli faktura została wystawiona przed dostawą materiałów podstawowych lub towarów handlowych, prawo do odliczenia VAT powstanie dopiero w momencie dokonania dostawy. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli przed dostawą miała miejsce płatność na poczet danej transakcji – wówczas podatnik może dokonać odliczenia VAT w deklaracji za okres, w którym otrzymał fakturę.

Faktura w drodze – co zrobić, jeśli dostaliśmy towar handlowy lub materiał podstawowy, a nie mamy jeszcze faktury?

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Komentarze czytelników
  1. 6 stycznia 2022 o 12:08
    Marek

    Stan faktyczny:
    zaliczka 100 % potwierdzona fakturą zaliczkową z dnia 27-12-2021
    aktualna faktura rozliczeniowa do zaliczki wystawiona dn. 31-12-2021 z datą dostawy 03-01-2022.

    Moje pytanie, czy w związku z wystawieniem FV w roku 2021 a datą dostawy na początku 2022 roku możemy cała fakturę potraktować tak, jakby towar z niej był dostarczony jeszcze w 2021 roku, mianowicie:
    – zaksięgowanie zakupu w koszty towarów handlowych w m-cu grudzień 2021 r.
    – odliczenie podatku VAT w m-cu grudzień 2021 r.
    – przyjęcie na magazyn (istotne w przeprowadzanej na dz. 31-12-2021 inwentaryzacji) w m-cu grudzień 2021 r.

    Proszę o zwrotną odpowiedź.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie