|
|
4 minut czytania

Metoda kasowa i odwrotne obciążenie a VAT

Generalnie podatnik, który ma prawo do odliczenia VAT odliczonego, może to zrobić w okresie, w którym u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy, jednak nie wcześniej, niż w okresie otrzymania faktury. Tymczasem w przypadku małych podatników stosujących metodę kasową obowiązek podatkowy powstaje dopiero w momencie otrzymania zapłaty.

odwrotne obciążenie VAT

Czym jest metoda kasowa i odwrotne obciążenie? Co w przypadku faktury za usługi budowlane? Główną zaletą metody kasowej, jak i również jej głównym założeniem, jest uzależnienie obowiązku opłaty VAT z wystawionej faktury od uregulowania należności przez kontrahenta. Z kolei przy sprzedaży towarów objętych odwrotnym obciążeniem to nabywca zobowiązany jest do rozliczenia podatku VAT należnego – zamiast sprzedawcy, który dokonuje dostawy towarów. Sprawdź, jak rozliczać VAT w przypadku kolizji przepisów!

Metoda kasowa a odliczenie VAT

Generalnie podatnik, który ma prawo do odliczenia VAT odliczonego, może to zrobić w okresie, w którym u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy, jednak nie wcześniej, niż w okresie otrzymania faktury.

Tymczasem w przypadku małych podatników stosujących metodę kasową obowiązek podatkowy powstaje dopiero w momencie otrzymania zapłaty. Reasumując – jeśli otrzymaliśmy fakturę z adnotacją „metoda kasowa”, VAT możemy odliczyć dopiero po zapłaceniu zobowiązania.

Metoda kasowa i odwrotne obciążenie

Kiedy na fakturze oprócz adnotacji „metoda kasowa” pojawia się także fraza “odwrotne obciążenie”, nabywca powinien zarówno naliczyć podatek VAT należny dla transakcji, jak i odliczyć go w postaci podatku naliczonego. Kiedy należy to zrobić?

Generalnie organy skarbowe stoją na stanowisku, że naliczenia VAT należy w takiej sytuacji dokonać według zasad, które stosowałby sprzedawca, gdyby to on naliczał VAT. Zatem rozliczenia VAT należałoby w tym przypadku dokonać dopiero w momencie zapłacenia kontrahentowi za fakturę.

Przykład. Firma X otrzymała 12 października fakturę z datą sprzedaży i wystawienia 5 października, za zakup blachy, z adnotacją „metoda kasowa” oraz „odwrotne obciążenie”. Termin płatności przypadał na 12 listopada.

Za fakturę zapłacono 12 listopada. VAT z transakcji – należny oraz naliczony – został rozliczony w deklaracji za listopad.

Co z usługami budowlanymi?

Do specyficznej sytuacji dochodzi, gdy mały podatnik wystawia fakturę z odwrotnym obciążeniem za usługi budowlane. Usługi budowlane są wyjątkiem, w którym obowiązek podatkowy powstaje w momencie:

  • Wystawienia faktury (do 30 dni od wykonania usługi), lub
  • Upływu 30 dni od wykonania usługi – gdy nie wystawiono faktury bądź wystawiono ją z opóźnieniem.

Mamy zatem dwie zasady powstania obowiązku podatkowego:

  • W dacie wystawienia faktury – usługi budowlane
  • W dacie zapłaty – metoda kasowa.
Przykład

Firma Y otrzymała fakturę za wykonane przez podwykonawcę (małego podatnika) usługi budowlane – data sprzedaży 5 października, data wystawienia – 15 października. Termin płatności za fakturę przypada 15 listopada.

Przedsiębiorstwo uregulowało należność 15 listopada. Kiedy zatem należy dokonać rozliczenia VAT:

  • W deklaracji za październik, zgodnie z datą wystawienia faktury, czy
  • W deklaracji za listopad, zgodnie z datą zapłaty?

Niestety, w oficjalnym orzecznictwie trudno jest znaleźć jednoznaczne wyjaśnienie. W interpretacjach indywidualnych KIS przedstawia opinię, że pierwszeństwo mają w tym wypadku przepisy dotyczące usług budowlanych – a więc VAT rozliczamy z datą wystawienia faktury. Zdarzają się też jednak odpowiedzi MF odmienne, według których stosowana powinna być to metoda kasowa – zatem rozliczenie w dacie zapłaty.

W związku z powyższym gdy spotkamy się z „kolizyjną” fakturą, warto zwrócić się o wydanie interpretacji indywidualnej. Ewentualnie można samodzielnie przyjąć jedną z metod postępowania i czekać na oficjalne stanowisko MF.

Potrzebujesz interpretacji? Sprawdź, jak krok po kroku złożyć wniosek!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie