Pojęcia mikroprzedsiębiorcy, małego przedsiębiorcy i średniego przedsiębiorcy zostały zdefiniowane w ustawie z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców. Mikroprzedsiębiorcy, mali i średni przedsiębiorcy to wyodrębnieni przedsiębiorcy ze względu na kryteria ekonomiczne w postaci głównie wielkości średniorocznego zatrudnienia.
Jeśli chcesz poznać definicję tychże podmiotów, to przeczytaj niniejszy artykuł.
Mikroprzedsiębiorca oznacza przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
Jesteś mikroprzedsiębiorcą? Tutaj sprawdzisz, czy musisz rozliczać PPK.
Mały przedsiębiorca oznacza przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
– i który nie jest mikroprzedsiębiorcą.
Średni przedsiębiorca oznacza przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
– i który nie jest mikroprzedsiębiorcą ani małym przedsiębiorcą;
Wyrażone w euro wielkości, o których mowa w zakresie mikroprzedśiebiorcy, małego przedsiębiorcy i średniego przedsiębiorcy przelicza się na złote według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roku obrotowego wybranego do określenia statusu przedsiębiorcy.
Średnioroczne zatrudnienie określa się w przeliczeniu na pełne etaty. W przeprowadzanej kalkulacji nie uwzględnia się:
W przypadku gdy przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą krócej niż rok, jego przewidywany obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych, a także średnioroczne zatrudnienie, określa się na podstawie danych za ostatni okres udokumentowany przez przedsiębiorcę.
Na oficjalnej stronie rządowej opublikowano informacje w zakresie nowych rozwiązań dla mikroprzedsiębiorćów i pracodawców. Przede wszystkim wskazano, że:
Kryterium zatrudnienia, wielkości obrotów czy wielkości aktywów pozwalają skutecznie odróżnić od siebie poszczególnych przedsiębiorców (mikro, małych i średnich). Warto zapamiętać, że bycie mikroprzedsiębiorcą, małym czy też średnim przedsiębiorcą uniemożliwiają zakwalifikowanie ich do którejkolwiek z kategorii, co oznacza, że np. mały przedsiębiorca nie może być uznanym za mikroprzedsiębiorcę. Co ważne, na straży praw mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców stoi Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Narzędzie pomocnicze w celu ustalenia statusu MŚP znajdziesz tutaj.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.