|
|
4 minut czytania

Mikroprzedsiębiorca, mały przedsiębiorca i średni przedsiębiorca – kim są te podmioty?

Pojęcia mikroprzedsiębiorcy, małego przedsiębiorcy i średniego przedsiębiorcy zostały zdefiniowane w ustawie z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców. Mikroprzedsiębiorcy, mali i średni przedsiębiorcy to wyodrębnieni przedsiębiorcy ze względu na kryteria ekonomiczne w postaci głównie wielkości średniorocznego zatrudnienia.

mikro mały i średni przedsiębiorca

Jeśli chcesz poznać definicję tychże podmiotów, to przeczytaj niniejszy artykuł.

Mikroprzedsiębiorca

Mikroprzedsiębiorca oznacza przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Jesteś mikroprzedsiębiorcą? Tutaj sprawdzisz, czy musisz rozliczać PPK.

Mały przedsiębiorca

Mały przedsiębiorca oznacza przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro
  • – i który nie jest mikroprzedsiębiorcą.

Średni przedsiębiorca

Średni przedsiębiorca oznacza przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz
  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro
  • – i który nie jest mikroprzedsiębiorcą ani małym przedsiębiorcą;

Wartości wyrażone w euro

Wyrażone w euro wielkości, o których mowa w zakresie mikroprzedśiebiorcy, małego przedsiębiorcy i średniego przedsiębiorcy przelicza się na złote według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roku obrotowego wybranego do określenia statusu przedsiębiorcy.

Średnioroczne zatrudnienie

Średnioroczne zatrudnienie określa się w przeliczeniu na pełne etaty. W przeprowadzanej kalkulacji nie uwzględnia się:

  • pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich,
  • pracowników przebywających na urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego,
  • pracowników przebywających na urlopach ojcowskich,
  • pracowników przebywających na urlopach rodzicielskich,
  • pracowników przebywających na urlopach wychowawczych,
  • pracowników zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.

W przypadku gdy przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą krócej niż rok, jego przewidywany obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych, a także średnioroczne zatrudnienie, określa się na podstawie danych za ostatni okres udokumentowany przez przedsiębiorcę.

Nowe rozwiązania dla mikroprzedsiębiorców i pracodawców

Na oficjalnej stronie rządowej opublikowano informacje w zakresie nowych rozwiązań dla mikroprzedsiębiorćów i pracodawców. Przede wszystkim wskazano, że:

  • Rząd pracuje nad rozwiązaniem, aby przez jeden miesiąc w ciągu roku zwolnić mikroprzestębiorców i osoby samozatrudnione z płacenia składki na ubezpieczenie społeczne;
  • Dzięki temu, podczas korzystania z ulgi, mali przedsiębiorcy będą mogli nadal prowadzić działalność gospodarczą i wystawiać faktury. W miesiącu, w którym będą korzystać z ulgi, składkę na ubezpieczenie społeczne zapłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych;
  • Chodzi o to, aby mikroprzedsiębiorcy, osoby samozatrudnione – podobnie jak inni pracujący – mieli prawo także do urlopu, w którym nie będą obciążeni finansowo składką ZUS-owską – powiedział Premier Donald Tusk. I dodał: – Zgodnie z tą ustawą każdy mikroprzedsiębiorca, samozatrudniony – ale dotyczy to w ogóle osób prowadzących działalność gospodarczą, prowadzących firmy – będzie mógł wybrać ten jeden miesiąc w roku wolny od składki ZUS-owskiej.

Podsumowanie

Kryterium zatrudnienia, wielkości obrotów czy wielkości aktywów pozwalają skutecznie odróżnić od siebie poszczególnych przedsiębiorców (mikro, małych i średnich). Warto zapamiętać, że bycie mikroprzedsiębiorcą, małym czy też średnim przedsiębiorcą uniemożliwiają zakwalifikowanie ich do którejkolwiek z kategorii, co oznacza, że np. mały przedsiębiorca nie może być uznanym za mikroprzedsiębiorcę. Co ważne, na straży praw mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców stoi Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Autor ifirma.pl

Adrianna Glapiak

Autorka tekstów prawnych na ifirma.pl. Prawnik posiadająca wieloletnie doświadczenie w doradztwie prawnym oraz podatkowym. Na co dzień swoją wiedzę i doświadczenie poszerza dzięki pracy jako specjalista do spraw prawnych, a czas wolny poświęca na podnoszeniu kwalifikacji w zakresie aspektów prawnych w e-commerce i social mediach oraz szeroko pojętym prawie autorskim.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie