Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów BHP, pomieszczenia pracy i ich wyposażenie powinny zapewniać pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy, z uwzględnieniem rodzaju wykonywanej pracy, stosowanych technologii oraz czasu przebywania pracowników w tych pomieszczeniach.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów BHP, pomieszczenia pracy i ich wyposażenie powinny zapewniać pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy, z uwzględnieniem rodzaju wykonywanej pracy, stosowanych technologii oraz czasu przebywania pracowników w tych pomieszczeniach. Pracodawca powinien zadbać o to, aby pomieszczenia były dobrze oświetlone, miały zapewnioną odpowiednią temperaturę i wymianę powietrza, a także stosowne wymiary. Jakie są więc minimalne wymiary pomieszczenia pracy? Zgodnie z § 19 rozporządzenia na każdego z pracowników jednocześnie zatrudnionych w pomieszczeniach stałej pracy powinno przypadać co najmniej 13 metrów sześciennych wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2 metry kwadratowe wolnej powierzchni podłogi (niezajętej przez urządzenia techniczne, sprzęt itp.).
Zgodnie z § 20 wysokość pomieszczenia stałej pracy nie może być mniejsza niż:
Podane wysokości mogą być niższe, jeśli w pomieszczeniu zastosuje się klimatyzację, a przedsiębiorca uzyska zgodę państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
Wysokość pomieszczenia może być zatem zmniejszona do 2,5 m w świetle:
Wysokość może być zmniejszona także do 2,2 m w świetle w: dyżurce, portierni, kantorze, kiosku ulicznym, dworcowym i innym oraz w pomieszczeniu usytuowanym na antresoli otwartej do większego pomieszczenia.
Pomieszczenie czasowej pracy powinno mieć co najmniej:
Jeśli pomieszczeniem pracy jest pomieszczenie o stropie pochyłym, wszystkie wymienione powyżej wymagania należy stosować do średniej wysokości pomieszczenia. W najniższym miejscu (licząc od poziomu podłogi do najniżej położonej części konstrukcyjnej sufitu) wysokość pomieszczenia nie może być mniejsza w świetle niż 1,9 m.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.