Blog ifirma.pl

Młodociany pracownik a urlop wypoczynkowy

|
|
3 minut czytania
Zatrudnianie niepełnoletnich, przykładowo w okresie wakacyjnym albo w ciągu roku szkolonego, to bardzo powszechna praktyka – młode osoby zazwyczaj chcą dorobić do własnego budżetu, a pracodawcy korzystają z ich chęci świadczenia pracy w niepełnym wymiarze godzin. Skoro jednak mowa o świadczeniu pracy, to czy młodocianemu pracownikowi należy się urlop wypoczynkowy? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule.

Młodociany pracownik a urlop wypoczynkowy – omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Kim jest młodociany pracownik?

Pracownikiem młodocianym jest osoba, która ukończyła 15 lat, ale nie przekroczyła lat 18.

Młodociana osoba oraz ta, która nie ukończyła lat 15, może zostać zatrudniona, o ile:

  • ukończyła co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową;
  • przedstawiła świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża jej zdrowiu.

Warto również pamiętać, że:

  • młodociana osoba nieposiadająca kwalifikacji zawodowych może zostać zatrudniona tylko i wyłącznie w celu przygotowania zawodowego;
  • istnieje możliwość zatrudnienia młodocianego w innym celu niż przygotowanie zawodowe, co oznacza, że taka osoba może być zatrudniona na podstawie umowy o pracę do wykonywania lekkich prac (lekka praca nie może powodować zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego, a także nie może utrudniać młodocianemu wypełniania obowiązku szkolnego);
  • pracodawca ustala wymiar i rozkład czasu pracy młodocianego zatrudnionego przy lekkiej pracy, uwzględniając tygodniową liczbę godzin nauki wynikającą z programu nauczania, a także z rozkładu zajęć szkolnych młodocianego;
  • tygodniowy wymiar czasu pracy młodocianego w okresie odbywania zajęć szkolnych nie może przekraczać 12 godzin, a w dniu uczestniczenia w zajęciach szkolnych – 2 godzin;
  • wymiar czasu pracy młodocianego w okresie ferii szkolnych nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu, a w przypadku młodocianego w wieku do 16 lat – 6 godzin na dobę.

Urlop wypoczynkowy młodocianych

W pierwszym roku pracy pracownik młodociany uzyskuje z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy prawo do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych.

Przykład

Jak Kowalski – pracownik młodociany – podjął zatrudnienie w firmie XYZ 1 stycznia 2024 roku. Oznacza to, że prawo do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych uzyska po upływie 6 miesięcy pracy, liczonych od dnia podjęcia zatrudnienia, czyli prawo do urlopu nabył z początkiem lipca 2024 roku i od tego momentu będzie mógł go wykorzystać.

Z upływem roku pracy młodociany uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych.

Przykład

Jak Kowalski – pracownik młodociany – podjął zatrudnienie w firmie XYZ 1 stycznia 2024 roku. Oznacza to, że urlop w wymiarze 26 dni roboczych będzie mu przysługiwać z początkiem stycznia 2025 roku.

Jeśli młodociany pracownik uczęszcza do szkoły, to należy mu udzielić urlopu w okresie ferii szkolnych, a jeśli nie nabył on prawa do urlopu, to taki pracownik może złożyć wniosek do pracodawcy z prośbą o udzielenie zaliczkowo urlopu w okresie ferii szkolnych.

Przykład

Jak Kowalski – pracownik młodociany – podjął zatrudnienie w firmie XYZ w dniu 1 stycznia 2024 roku. Oznacza to, że prawo do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych uzyskał po upływie 6 miesięcy pracy liczonych od dnia podjęcia zatrudnienia, czyli z początkiem lipca 2024 roku. W lutym 2024 roku (czyli w okresie, kiedy jeszcze pracownik nie nabył prawa do urlopu) wypadły ferie zimowe. Pracownik złożył pisemny wniosek do pracodawcy o udzielenie mu 10 dni wolnych w ramach zaliczkowego urlopu. W lipcu od puli 12 dni nabytego prawa do urlopu pracodawca będzie więc zobowiązany do odliczenia 10 dni, które zaliczkowo udzielił pracownikowi w okresie ferii zimowych.

WAŻNE – w roku kalendarzowym, w którym młodociany pracownik skończy 18 lat, nabywa on prawo do urlopu w wymiarze 20 dni roboczych, pod warunkiem że prawo do urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat.

Podsumowanie

W przypadku rozpoczęcia pierwszej pracy młodociany uzyskuje prawo do urlopu już z upływem 6 miesięcy, a z upływem roku pracy nabywa prawo do urlopu w wymiarze 26 albo 20 dni roboczych, w zależności od tego, czy w danym roku kalendarzowym pracownik skończy 18 lat.

A jeśli chcesz wiedzieć więcej w zakresie zatrudniania nieletnich pracowników w okresie sezonowym, to przeczytaj ten artykuł.

Autor ifirma.pl

Adrianna Glapiak

Autorka tekstów prawnych na ifirma.pl. Prawnik posiadająca wieloletnie doświadczenie w doradztwie prawnym oraz podatkowym. Na co dzień swoją wiedzę i doświadczenie poszerza dzięki pracy jako specjalista do spraw prawnych, a czas wolny poświęca na podnoszeniu kwalifikacji w zakresie aspektów prawnych w e-commerce i social mediach oraz szeroko pojętym prawie autorskim.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Dodaj komentarz

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    Biuro rachunkowe - ifirma.pl

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie