Określenie prawidłowego momentu powstania obowiązku podatkowego przy sprzedaży wysyłkowej jest możliwe gdy wiemy kiedy i w jakiej formie otrzymamy zapłatę za sprzedawany przez nas towar.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!
Moim zdaniem brakuje jeszcze jednego przypadku: wpłaty na pośrednio konto (np PayU), z którego następują regularne wypłaty (np: w każdy piątek) na konto sprzedawcy.
W takim przypadku środki są przetrzymywane na koncie pośrednim (nie należącym do sprzedawcy) przez około tydzień.
Jak taki przypadek księgować ?
W tej sytuacji postępujemy podobnie jak przy zapłacie na rachunek bankowy – obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT powstaje w dacie otrzymania zapłaty na konto w PayU. Nie ma tutaj znaczenia kiedy pieniądze te trafią na Pana konto bankowe.
Witam,
Mam pewien problem w kwestii księgowania. Jeżeli wystawiam towar ( w sklepie internetowym), którego nie mam na stanie a zostanie zakupiony to mogę go kupić w hurtowni w dniu następnym i tu pytanie… Data sprzredaży przez allegro jest inna niż data nabycia od hurtownika i jak to księgować czy tak można?
Dziś rozmawiałam z hurtownikiem który może jedynie wystawiać rachunek do godziny 16. Jeżeli jednak ktoś kupi towar po godzinie 16 a ja nie bede miałą towaru na stanie bede mogła uzyskać rachunek w dniu następnym. Czy w związku z tym czy jeżeli w regulaminie sklepu podalibysmy informację iż pracujemy od godziny 8 -16 to czy moglibyśmy zakupy po godzinie 16 ewidencjonować z datą dnia następnego?
Bardzo proszę o poradę 🙂
Rozważyć należy kilka sytuacji:
-Sprzedaż na allegro występuje 1.11.2012 i tego samego dnia otrzymujemy przelew na konto,wysyłamy towar 10.11.2012r, wówczas wystawiamy fakturę zaliczkową (fakturę możemy wystawić do 7 dni od otrzymania kwoty na konto, ale obowiązek podatkowy powstaje w dniu otrzymania zaliczki).
Obowiązek podatkowy w PIT powstanie 10.11.2012r. (data wysłania towaru i jednocześnie data wystawienia faktury końcowej).
Obowiązek podatkowy w VAT powstanie 1.11.2012
-Sprzedaż na allegro występuje 1.11.2012- wysyłka za pobraniem.
Obowiązek podatkowy w PIT powstanie w dniu wysłania towaru (wystawiamy fakturę za pobraniem)
Obowiązek podatkowy w VAT powstanie w dniu otrzymania zapłaty na konto.
Kasa fiskalna
Jeśli podatnik ewidencjonuje sprzedaż na kasie fiskalnej wówczas:
-Klient dokonał przelewu 1.11.2012 -towar nabijamy na kasę w dniu otrzymania przelewu, jeśli wysyłka towaru i data nabicia paragonu są z tego samego miesiąca nie trzeba nic korygować.
-W przypadku wysyłki za pobraniem-> w dniu wysłania. Jeśli pobranie otrzymany w miesiącu następnym po miesiącu nabicia na kasę, podatek VAT należy przeksięgować do miesiąca pobrania, gdyż wtedy powstaje obowiązek podatkowy VAT.